Konvektif sınır koşullu erime (Fusion) problemlerinin ters(Boadways) dönüşümlerle sayısal çözümü
  1. Tez No: 34133
  2. Yazar: VİLDAN GÜLKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki-boyutlu konvektif sınır-değerli problemin Boadway dönüşü mü uygulanarak sonlu-fark metoduyla nümerik çözümü yapılmıştır. Boadway dönüşümü^], model problem olarak seçilen; bir sıvı dışında bir soğutucu taşıyan silindirik tüpün dondurulması problemine uygulanmıştır. Boadway dönüşümü ilk olarak bir-boyutlu probleme uygulanmıştır. Ancak, bir-boyutlu problem dönüşüm sonucunda Isotherm Migration Method (IMM)'a eşdeğer olduğundan ve bu problem IMM ile Gupta ve Kumar P] tarafından çözüldüğünden bir-boyutlu problemin nümerik çözümüne gerek duyulmamıştır. Daha sonra Boadway dönüşümü üri-boyutlu probleme uygulanmıştır. Burada amaç IMMde bir tek değişkene dönüşüm uygulanmasından doğan interpolasyon ya da iterasyonu ortadan kaldırarak problemin çözümünü daha pratik hale getirmektir. Sonuçta, Boadway dönüşümüyle amaca ulaşılarak interpolasyon ya da iteras- yona gerek kalmadan nümerik çözüm yapılmış ve referans makalelerle karşılaştırılarak uyumlu sonuçlar elde edilmiştirP^]
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, an explicit numerical solution based on finite difference to fusion problems with convective boundary conditions by applying Boadwaay*s transforma tion were obtained. The Boadways transformationtl] was first applied to the one-dimensional mo del problem and were seen the same with that of the isotherm migration method (IMM) because of this it was found unnecessary to give an explicit finite-difference solution of the one-dimensional problem again. The Boadway's transformation was also applied to our two-dimensional model problem. The primary aim of this tranformation is to overcome the interpolation\ iteration arising from the use of the IMM and so to make more practical the solution of the problem. Finally, the obtained results were compaired to those proposed by Gupta and Kumarl?] and Sparrow and HsuPI It is seen that solution are matched with each other.