İyodürün bazik ortamda platin ve grafit elektrotlarla yükseltgenme tepkimelerinin incelenmesi
- Tez No: 34134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ENGİN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bazik ortamda, sodyum iyodürün platin ve grafit elektrotlarda yükseltgenme tepkimeleri incelenmiştir. Çevrimli voltametri tekniği ile iyodürün yükseltgenmesi ve bu yükseltgenmeye pH, elektrot potansiyeli, destek elektrolit cinsi ve tarama hızının etkileri araştırılmıştır. Kronokulometri tekniği ile iyodun elektrotlardaki adsorpsiyonu ve iyodürün elektrokimyasal olarak iyoda yükseltgenmesinin kinetiği incelenmiş, bu tepkimeye ait kinetik parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, electrochemical oxidation of aquous sodium iodide at platinum and graphite electrodes in alkaline media has been studied. Using cyclic voltammetry, the oxidation of iodide and the effects of pH, electrode potential, the type of supporting electrolyte and the scanning rate on this oxidation have been investigated. By the use of chronoculometry, iodine adsorption and the kinetics of the electrochemical reaction related with the oxidation of iodide to iodine have been discussed, and kinetic parameters of this oxidation have been determined.