Radiotrofik bir fungus olan Alternaria alternata'da UV-C'nin biyokimyasal belirteçler üzerine etkileri
Effect of UV-C on biochemical markers of the radiotrophic fungus Alternaria alternata
  1. Tez No: 341524
  2. Yazar: HANDE TURANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya üzerindeki yaşam sürekli bir radyasyon akışı içerisinde var olmaktadır. Funguslar, radyasyonla yeryüzündeki diğer canlılardan daha farklı bir etkileşim göstererek doğal ya da insan eliyle oluşturulmuş yüksek seviyedeki ultraviyole veya iyonize radyasyon ile başa çıkabilmektedir. 1986 yılında meydana gelen Çernobil felaketinden 10 yıl sonra, oldukça reaktif olan hasarlı reaktör duvarlarında gelişen ve robotlar yardımıyla toplanan siyah fungusların keşfiyle bu ekstrem canlılarla ilgili araştırmalar başlamıştır. Çernobil reaktörlerinden izole edilen mikobiyotada 37 tür 19 cins saptanmıştır ve çalışmamızda kullanılan Alternaria alternata? da bu izole edilen mikobiyota içerisinde yer almaktadır. Çernobil mikobiyotasındaki türler birbiriyle karşılaştırıldığında yüksek radyasyon ile kontamine alanlarda melanin içeren türlerin geniş yayılım gösterdiği belirlenmiştir. Melanin bütün alemlerde bulunan ve çok çeşitli rolleri olan karmaşık bir pigmenttir. Melanin organizmayı düşük/yüksek sıcaklık, radyasyon, kimyasal stres (ağır metal ve okside ajanlar), biyokimyasal streslere karşı korur; çeşitli ilaçlara ve kimyasallara bağlanır, kamuflaj görevi görür. Melanin ayrıca enerji dönüştürücü olarak görev yapar ve yüksek antioksidan özellik gösterir. Melanin hücrelerdeki reaktif oksijen türlerinin miktarında azalışa neden olarak organizmaya ekstrem çevre koşullarına karşı direnç kazandırmaktadır. Melanin elektron akseptörü olarak görev yaparak, peroxidaz gibi bazı enzimlere bağlanarak ya da suyun hidrolizine engel olarak ve bunun gibi birbirinden farklı pek çok mekanizmayı kullanarak radikal oluşumunu önlemektedir. Bu yüzden melanin çalışmanın temel bileşeninin oluşturmaktadır. Literatür taramaları gösterdi ki; radiotrofik funguslarda UV-C?nin indüklediği reaktif oksijen türleri, bunların etkileri ve bunlara karşı hücresel savunma mekanizmaları ve reaktif oksijen türlerinin temizlenmesinden sorumlu antioksidan sistemleri hakkında yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu amaçla radyotrofik bir fungus olan Alternaria alternata?ya inokülasyon işleminden hemen sonra, 9 günlük inkübasyondan sonra ve melanin sentez inhibitörü olan trisiklazol (Tc) fungusiti eklendikten sonra besiyeri içerisinde üretilmiş fungal kültürler belirli sürelerde UV-C?ye maruz bırakılarak enzim aktiviteleri ve glutatyon miktarları tesbit edilmiştir. Sonuçta melaninin antioksidan enzimler üzerine sinerjistik etkiye sahip olduğunu saptadık. Melaninin antioksidan özelikleri sayesinde hücrelerdeki süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon s-transferaz (GST) ve glutatyon redüktaz (GR) gibi enzimlerle beraber çalışarak antioksidan savunma sistemine katkıda bulunduğunu belirledik. ANAHTAR KELİMELER: Alternaria alternata, melanin, UV-C radyasyon, trisiklazol, oksidatif stres, katalaz, glutatyon redüktaz, süperoksit dismutaz, glutatyon S-transferaz.
Özet (Çeviri)
Life on Earth exists within a continuous flow of radiation. As compared to the other living organisms fungi interact with radiation in a different way that allows them to withstand high levels of natural or man-made ultraviolet (UV-C) or ionized radiation. Ten years after 1986 Chernobyl disaster, it was discovered that black fungi could grow on the damaged reactor walls which were highly reactive and the research studies on these extreme organisms started. 37 species and 19 genera have been detected in the micobiota isolated from Chernobyl reactors and Alternaria alternata, that was used in our study, was among this micobiota. A comparison between species within Chernobyl micobiota has revealed that, melanin containing species dominated heavily contaminated sites. Melanin is an enigmatic pigments found in all kingdoms of life has a variety of roles and functions. Melanin protects the organisms from low/ high temperatures, radiation, chemical stress (heavy metal and oxidizing agents) and biochemical stress; bonds with various drugs and chemicals and acts as a camouflage. Besides this, melanin functions as an energy transducer and shows high antioxidant properties. It leads to a decrease in the amount of reactive oxygen species in the cell and this gives resistance to the organisms under extreme environmental conditions. By acting as an electron acceptor, bonding with some enzymes such as peroxidase or prevent hydrolysis of water and using many different mechanisms, melanin inhibits radical formation. Because of all these melanin is the essential component in this research study. Literature does not provide enough research on reactive oxygen species that are induced by UV-C, the effects of UV-C on radiotrophic fungi and its cellular defense mechanisms, and its antioxidant systems that are responsible for reactive oxygen species scavenging. Within the study three groups of A. alternata have respectively been exposed to the procedures of an inoculation; nine days of incubation and an addition tricyclazole (Tc) fungicide which is a melanin synthesis inhibitor. After these fungal cultures have been exposed to certain doses of ultraviolet C and their enzymes activation and glutathion level has been observed. As a result of this study, we have determined that the production of melanin has a synergistic effect on antioxidant enzymes. Moreover, it has been found that due to its antioxidant activity in cells, melanin contributes to antioxidant defense system via collaborating with enzymes such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione S-transferase (GST) and glutathione reductase (GR). KEYWORDS: Alternaria alternata, melanin, UV-C radiation, trcyclosol, oxidative stress, catalase, glutathione reductase, superoxide dismutase, glutathione S- transferase.