Sübstitüe 2-metilkromon ve flavon türevlerinin sentezi
Synthesis of substituted 2-methylchromone and flavone derivatives
  1. Tez No: 341536
  2. Yazar: BAYHAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde amacımız, çeşitli 2-metilkromon ve flavon türevlerinin sentezlenmesidir ve sadece bu tür bileşiklerin sentezlenmesiyle ilgili deneyler ve sonuçlar sunulmuştur. Yapılan çalışmada, çeşitli fenolik bileşikler önce etil asetoasetatla, sonra etil benzoilasetatla etkileştirilmiştir. Bu tepkimeler hemen hemen pürüzsüz olarak gerçekleşmiş olup, ürünler tatminkar verimlerle elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fenoller, Oksijenli heterosiklik bileşikler, Kromonlar, Flavonlar, Simonis kromon halkalaşması.
Özet (Çeviri)
In this thesis our aim is to synthesize various 2-methylchromone and flavone derivatives, and just experiments and results about synthesize of that kind of compounds are presented. In these experiments, various phenolic compounds firstly with ethyl acetoacetate and then with ethyl benzoylacetate are reacted. These reactions are taked form approximately smooth and wanted products are prepared with good outputs. The products are obtained with satisfactorily yields. Keywords : Phenols, Oxygenous heterocycles, Chromones, Flavones, Simonis chromone cyclization.