Bir yapay pankreas için kontrol tasarımı
Control design for an artificial pancreas
  1. Tez No: 341535
  2. Yazar: EDİP ÇETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tıp terminolojisinde Diabetes Mellitus olarak bilinen Diyabet, Pankreasın vücuttaki glikoz direncine bağlı olarak insülin üretilmediği durumlarda ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Tedavi edilmediği durumlarda insan metabolizmasında çeşitli komplikasyonlar meydana getirmektedir. Pankreasın insülin üretemediği durumda dışarıdan vücuda insülin enjekte ederek kandaki glikoz seviyesini glisemik değerlere indirgemek gerekir. Buda yapay pankreas fikrini ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bergman Minimal Modeli birçok modellin temelini teşkil etmektedir. Bu çalışmada yapay pankreas modellini oluşturmak için literatürde kabul görmüş Bergman Minimal Modellin, Modifiye Minimal Modeli kullanılmıştır. Matlab Simulinkte oluşturulan bu model ile kandaki glikoz yoğunluğu kontrol edilmiştir. Kontrolcü olarak da çok yaygın bir kullanıma sahip olan PID kontrolcüsü kullanılmıştır. IVGTT( damardan glikoz ölçümü) değerler referans alınarak yapılan model çalışmasında, kandaki glikoz yoğunluğuna bağlı olarak sisteme insülin vererek, sağlıklı bir insanda olması gereken glisemik değerlere ulaşılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Diyabet, Modifiye Minimal Model, PID, Yapay Pankreas
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is known as Diabetes in medical terminology, is a metabolic disease occurring when the pancreas is not produced insulin the body in depending on glucose resistance. It causes various complications in metabolism of human body when left untreated. When the pancreas cannot produce insulin, blood glucose levels should be reduced to glycerin values by injecting insulin into the body from the outside situation . This led to emergence of the idea of an artificial pancreas Bergman Minimal Modeling constitutes the basis of many of the model. In this study, Modified Bergman Minimal Modeling was used in order to create an artificial pancreas modeling accepted by the literature. Matlab Simulink was created by this model; glucose concentration in blood was controlled. As a controller, The PID controller was used which is in very common use. This model study used IVGTT (intravenous glucose measurement) values, as reference values was utilized in order to achieve glycemic values in a healthy person by injecting insulin to system depending on the concentration of glucose in the blood. KEYWORDS: Diabetes, Modified Bergman Minimal Model, PID, Artificial Pancreas