Obez sıçanlarda adrenomedullinin etkileri ve anjiogenik özelliklerin araştırılması
The investigation of the effects and angiogenic features of adrenomedullin in obese rats
- Tez No: 341552
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz dünyasının en yaygın hastalığı olan obezite aynı zamanda en eski hastalığıdır. Vücutta aşırı ölçüde yağ dokusu bulunması olarak tarif edilen obezite Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 300 milyonun üstünde insanı etkilemektedir. Adrenomedullin (AdM) ilk kez feokromasitoma dokusundan izole edilmiştir. Bu tezde, AdM?nin vasküler endotelyal işlevin düzeltilmesi ve adipogenezin ayarlanması gibi işlevlerinden dolayı obezitedeki etkileri araştırıldı. Çalışmada İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Merkezi?nde üretilen 12 aylık 60 adet Wistar dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 1- kontrol grubu, 2- obezite grubu, 3- AdM uygulanan obezite grubu, 4- kalori kısıtlaması yapılan grup ve 5- AdM uygulanan kalori kısıtlaması yapılan grup olmak üzere beş gruba ayrıldı. AdM uygulaması günde bir kez 2,5 nmol/kg intraperitonal olarak dört gün süreyle yapıldı. Obezite gruplarındaki sıçanlar ağırlıklarının %20?sini aldıklarında ve kalori kısıtlaması gruplarındaki sıçanlar ağırlıklarının %20?sini kaybettiklerinde ötenazi yapılarak karaciğer, akciğer, kahverengi ve beyaz yağ dokuları toplandı. Dokular homojenize edildikten sonra enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle AdM ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) seviyeleri ölçüldü. Beyaz adipoz dokusu (WAT) vücutta fazla enerjinin depolanmasından sorumludur. Fakat kahverengi adipoz dokusu (BAT) enerji tüketimini arttıran bir sisteme sahiptir. Deney sonuçlarında, AdM uygulanan obezite grubunda BAT VEGF miktarı artmıştır. Fakat AdM uygulanan kalori kısıtlaması grubunda ise ilginç olarak WAT VEGF miktarı artmıştır. AdM?nin VEGF ile sinerjistik etkiye sahip olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Ayrıca VEGF güçlü bir proanjiogenik faktördür ve miktarları anjiogenez hakkında bilgi verir. Sonuç olarak, AdM?nin obeziteye karşı koruyucu etkisi olabilir. Bireyin adipoz dokusunun metabolik durumuna göre AdM uygulaması, obez bireylerde BAT?ın damarlanmasını artırarak enerji tüketimini sağlayabilir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların daha kapsamlı olarak diğer dokularda da araştırılmasına gerek duyulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Adrenomedullin, obezite, yüksek yağ diyeti, VEGF.
Özet (Çeviri)
Being the most common disease of today?s world, obesity is also the oldest disease. According to the data of World Health Organisation (WHO), described as the presence of excessive scale of adipose tissue, obesity affects people over 300 million. Adrenomedullin (AdM) has first isolated from pheochromocytoma tissue. In this thesis, the effects of AdM in obesity is investigated, due to its functions as arranging vascular endothelial function, and adjusting adipogenesis. In this study, 60 female Wistar rats aged 12 months breeded in İnönü University Experimental Animals Reproduction and Research Center were used. Rats were separated five groups as 1- control group, 2- obesity group, 3- obesity group treated AdM, 4- calorie restricted group, 5- calorie restricted group treated AdM. AdM treatment was applied once a day for four days as 2.5 nmol/kg intraperitoneal (i.p.). When the rats in obesity groups were gained 20% of their weights, and when the rats in calorie restricted groups were lost 20% of their weights, by applying euthanasie liver, lung, brown and white adipose tissues were collected. After the tissues were homogenised, AdM and vascular endothelial growth factor (VEGF) levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. White adipose tissue (WAT) is responsible for storing excessive energy in body. But brown adipose tissue (BAT) has a system that increases energy consumption. In experiment results, VEGF levels of BAT have elevated in obesity group treated AdM. But in calorie restricted group treated AdM, interestingly, VEGF levels of WAT have elevated. There are studies demonstrating AdM has a synergistic effect with VEGF. VEGF is also a potent proangiogenic factor and its levels give information about angiogenesis. Consequently, AdM may have a protective effect towards obesity. According to metabolic situation of individual?s adipose tissue, AdM application may provide consumption of energy by increasing vasculature of BAT in obese individuals. The results that obtained from this study need further comprehensive investigation also in other tissues. KEYWORDS: Adrenomedullin, obesity, high fat diet, VEGF