Ters akımlı soğutma kulesi performans analizi
Performance analysis of counter-flow cooling tower
  1. Tez No: 341557
  2. Yazar: HASAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Soğutma kuleleri yaygın şekilde kullanılan ısı ve kütle transferi yapan cihazlardır. Bu tezin amacı ters akımlı soğutma kulelerinde farklı sıcaklık ve debide akan hava ve su akışının deneysel olarak inceleyerek en etkin çalışma aralığını bulmaktır. Modelin geçerliliği yapılacak olan deneyler sonucunda elde edilen verilerle kontrol edilecektir.Yapılan bu çalışmada su ve havanın farklı kütlesel debi ve sıcaklıkta olduğu durumlarda deneyler yapılmış ve soğutma kulesinin en etkin çalıştığı durumlar tespit edilmiştir. Aynı deneyler metal ve alüminyum dolgu malzemeleri ile yapılarak en etkin çalışan malzeme belirlenmiştir.Çalışmalar neticesinde metal dolgu malzemesinin en etkin malzeme olduğu tespit edilmiştir. Ancak paslanma özelliğinden dolayı soğutma kulesinde dolgu malzemesi olarak kullanılamamaktadır. O nedenle yakın değerde etkinliliğe sahip ve paslanmayan alüminyum malzeme yaygın olarak kullanılmaktadır. ANAHTAR KEL?MELER: Soğutma kulesi, dolgu malzemesi, etkinlilik, su debisi, hava debisi, paslanma, alüminyum
Özet (Çeviri)
Cooling towers, which transfer heat and mass, are widely used machines. The aim of this study is to find the most efficiency range with experimental results by using different flow rate and temperature of water and air. The validity of model is satisfied with the result by doing experiments.In this study, experiments were made at different mass flow rate and temperature of water and air and were found at the most efficient range. According to results, same experiments were made with metal and aluminium packing material. Then, the most efficient material is defined.According to the results, metal packing material is the most efficient one as packing material. But it can not be used as packing material because of oxidation. Instead of metal material, aluminium with no oxidation feature is used as packing material with nearly same efficiency. Keywords : Cooling tower, packing material, efficiency, water flow, air flow, oxidation, aluminium