Yarıiletken lazer diyodların dinamik davranışı
- Tez No: 34164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
I ÖZET Bu çalışmada özellikle optik haberleşme sistemlerinde verici kaynak olarak kullanılan yarıiletken lazerler kısaca ele alınmış ve direkt akım modulasyonu altında dinamik davranışları incelenmiştir. Bu incelemede BH (Buried Heterostructure) lazer diyodun elektron ve foton oran denklemlerinin küçük işaret analizi (perturbation) yapılarak modül asyon cevabı bulunmuştur. Lazer diyodlarda optik çıkış gücü modüle edilirken aynı zamanda optik ışıma frekansıda modüle edilmektedir. Lazer diyodun uyartım akımmdaki herhangi bir değişim, taşıyıcı yoğunluğunda da bir değişime neden olmakta ve bunun sonucu aktif ortamın kırılma indisinde bir değişim meydana gelerek, optik ışıma frekansı da değişmektedir (Frekans Chirpi). Bu ise özellikle uzun mesafeli yüksek bit oranlı haberleşme sistemlerinde istenmeyen birtakım sonuçlar doğurmaktadır. Birinci bölümde; yarıiletken lazerlerin tarihçesi ve çeşitleri kısaca verilerek bu çalışmanın amacı anlatılmıştır. İkinci bölümde; lazer diyodlarla ilgili ışıma teorisi, ters çoğalma mekanizması, kazanç ve faz ilişkileri ortaya konmuştur. üçüncü bölümde; küçük işaret analizi kullanılarak lazer diyod için ışıma yoğunluğu ile FM'deki dinamik davranışları incelenmiştir. Bu incelemede tek modlu ışıma yapan lazer diyodlar temel alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise; sonuçlar gözden geçirilerek modülasyon band genişliğini etkileyen faktörler ortaya konmuş ve yarıiletken lazer yapısında herhangi bir değişiklik yapmadan band genişliğinin nasıl arttırılabilecegi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, dynamic behaviour of semiconductor laser which is especially used as transmission source in the optic communication systems, analysed under direct current modulation. Here, the small signal analysis (perturbation) of electron and photon rate equations of BH (Buried Heterostructure) laser diode is performed and modulation response is found. Direct current modulation of a semiconductor laser by the injected current not only effects modulation of optical power but also of the optical frequency. This chirping (frequency shifting) of the laser frequency arises because the frequency of the laser mode depends on the carrier number in the active region. In 1 long-haul high bit optical communication systems, this results in problems. In chapter I, the history and types of the semiconducter lasers are given. In chapter II, the emission theory, inversion population mecanism and gain and phase relationship of the laser diodes are explained. In chapter III, using small signal analysis; the emission density and dynamic behavier for FM are studied for laser diodes. This study is based on laser diodes with single mode emission. In last chapter, a conclusion is presented. The factors which affect the modulation bandwidth are defined. Lastly, without making any change in the semiconducter laser structure, explained how bandwidth is increased.