Sarımsak soyma makinası tasarım ve imalatı
- Tez No: 34163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-v- ÖZET Yapılan tesbitlere göre sarımsağın soyulması işlemi ülke genelinde, insan yardımıyla yapıldığı ve bu işlemin bir hayli zahmetli olduğu gözlenmiştir. Araştırmalarımızda bu konuda makineleşmenin olmadığı da gözlenmiştir. Bu çalışmada, pastırma ve ilaç sanayiinin vazgeçilmez malzemesi durumunda olan ve bu alanda önemli miktarda kullanılan sarımsağın soyulması araştırılmıştır. Sarımsağın makina ile soyulması tekniği ve buna benzer bitkilerin soyulma tekniklerine benzediğinden bu konuda geliştirilmiş makinalar araştırılarak çalışmalar yönlendirilmiştir. Çalışmalar iki safhada yapılmış olup; birinci safhada benzer sistemlerin irdelenmesi, ikinci safhada ise sarımsak soyabilecek bir makina dizaynı ve imalatı yapılmıştır. Gidip-gelme esasına göre dizayn ve imalatı gerçekleştirilen makinanın imalatından sonra yapılan uygulamada başarı oranının %50 olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-vı- t. SUÎH1ARY According to investigations in Turkey, the peeling off garlic has been performing by hand and it is very hard. It is observed that there is no mechanization in this field. In this study the peeling of garlic which is greaty used and not given up for dried salt meat and farmacy industries, has been worked. The studies directed according to design of the machines which used for peeling oüf some plants lake garlic. Becausu the peeling technique of garlic my be lake to their peeling techniques. The study has been performed in two stages. Firstly, discussion of the same systems and secondly which the design and manufac turing of the machine can peel the gerlic have been performed. After the manufacturing of the machine which is worked as a system go and back, the peeling ouf garlic was tested on the machine and achievement of 50 percent was observed.