Alkol ve madde bağımlılarında şiddet sıklığı ve şiddet özelliklerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması
The comparison of prevalence of violence and violence characteristics in alcohol and drug dependents with control group
- Tez No: 341757
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada 15-65 yaş arası DSM-IV kriterlerine göre 49 alkol ve 31 madde bağımlısı hasta şiddete başvurma ve şiddete maruz kalma sıklığı, şiddet türleri ve şiddeti etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi; şiddet davranışının dürtüsellik, agresyon, öfke, çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile ilişkisi; alkol/madde etkisindeyken, ayık/temizken ve yoksunluk dönemi arasında şiddet uygulama açısından fark olup olmadığı açısından kendi aralarında ve 62 bağımlılığı olmayan sağlıklı bireyle karşılaştırılmıştır. Katılımcılar sosyodemografik özellikleri de içeren şiddetle ilgili soruların yer aldığı anket formu, Buss-Perry Agresyon Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Hamilton Depresyon Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, according to DSM-IV-TR criteria49 alcohol and 31 drug addicts patients between the ages of 15-65 were compared among themselves and also to 62 healthy people according to; the frequency of enforce to violence and exposure to violence, types of violence and assessment of the factors affecting the violence; the relationship between violent behavior and impulsivity, aggression, anger, traumatic childhood experiences; whether there is a difference of violence prevalance between the periods of withdrawal, remission or influence of alcohol/drug. Participants were evaluated with a questionnaire form including questions related with sociodemographic characteristics of violence, Buss-Perry Aggression Scale, Barratt Impulsivity Scale, the State Trait Anger Scale, the Childhood Trauma Questionnaire, Hamilton Depression Scale and the Anxiety Inventory.