Kronik ağrı hastalarında mizaç özelliklerinin ağrı tedavisi yanıtına etkisi
  1. Tez No: 341756
  2. Yazar: ELİFE TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM TUBA AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AB. Algoloji Polikliniği?ne Haziran 2012-Mayıs 2013 tarihleri arasında başvuran bel ağrısı hastaların mizaç özelliklerini ortaya koyarak ağrı tedavisine mizaç özelliklerinin etkisini göstermeyi amaçlanmıştır. Böylece günümüzde önem kazanan kişiye özel tedavi planı geliştirme sürecine katkıda bulunulması planlanmıştır. Etik kurul onayı alındıktan sonra hastaların gönüllü onam formu alınarak, sosyodemografik özellikleri ve ağrı skalaları kaydedildi. Tedavi planı yapılmadan önce SF-36 yaşam kalitesi anketi ve TEMPS-A Mizaç anketi uygulandı. Takibe alınan hastaların ikinci ve üçüncü vizitte ağrı skorları ve tedaviye yanıtı değerlendirilerek tedavi planı gözden geçirildi. Tedavi sonrası SF-36 yaşam kalitesi anketi tekrarlandı. Mizaç türü, yaşam kalitesi ve ağrı skorları arasında bir korelasyon olup olmadığına bakıldı. Yaptığımız çalışmanın sonucunda hastaların sosyodemografik özelliklerine baktığımızda % 72? si kadın, % 38 bel-kalça ağrısı ve hastaların %42? si LDH tanısı almıştır. TEMPS-A Mizaç ölçeğiyle değerlendirilen hastalarda %70 baskın mizaç saptanmamıştır. Hastaların ilk tedavisi %56 oranıyla medikal ve tetik nokta enjeksiyonu olmuştur. Hastaların tedavi sonrasında VNS, VDS skorları azalmıştır. İlk ve üçüncü vizitte yaşam kalitesi değerlendirilen hastalar tedavinin başında ve sonunda mental ve fiziksel özet puanları açısından karşılaştırıldığında SF-36 testindeki PCS ve MCS değerleri arasında korelasyon saptanmamıştır. Üçüncü vizitte hastaların VNS, VDSpuanları ile SF-36 testinin mental ve fiziksel özet puanları karşılaştırıldığında PCSdeğerleri anlamlı olarak tedavi sonrasında öncesine göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ancak fiziksel sağlık durumları iyiye giden hastalarda tedavi öncesi ve sonrası mental özet puanları karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; hastaların çoğunda baskın mizaç olmadığı, diğer mizaç türü arasında en sık depresif mizacın bulunduğu tespit edilmiştir. Diğer nadir görülen mizaç tipleri değerlendirildiğinde bel ağrısı hastalarında belirli bir mizaç tipinin hastalık sıklığıyla ve süresiyle ilişkili olamadığı farklı tedavi yöntemleriyle de yanıtın farklı mizaçtaki hastalarda değişmediği kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study chronic back pain patients administered to Gazi university Faculty of Medicine Anesthesiologists and Reanimation Algology Department were investigated for temperament nad the effect of temperament on chronic pain treatment was investigated. The aim was to contribute individualized treatments. After Ethical Committee approval written informed consent of patients were taken and patients were enrolled to the study. Sociodemographic features and pain intensity was evaluated. Before treatment SF-36 for life quality and TEMPS-A for temperament identification was administered. During 2nd and 3rd visits pain scores and response to treatmen was evaluated. At the end of the treatment SF-36 was repeated. The relation between temperament, quality of life and pain scores were evaluated. In this study 70% of patients were women; 38% of patients had back and buttock pain and 42% were diagnosed as LDH. TEMPS-A was evaluated for each patient and 70% of patients had no dominant temperament. After treatment VNS and VDS scores were significantly lowered. After the 3rd visit, VNS, VDS and health quality test SF-36 mental and physical scores were significantly higher than pretretment scores; which implies healing. There was no significant difference between mental scores pre and posttreatment. As a result, most of our patients had no significant temperament and the most common temperament found was depressive temperament. In back pain patients temperament was not correlated with disease incidence and period, also there was no significance between tretment types in temperamant types.