Hepatit B enfeksiyonlu hastalarda otoantikor sıklığı ve serum sitokin düzeyi
The frequency autoantibody and level of serum cytokines in patients with hepatitis B infection
  1. Tez No: 341758
  2. Yazar: ZÜBEYDE LALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL FİDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş ve Amaç: HBV, Hepadnaviridae ailesinin orthohepadnavirus cinsinde yer alan hepatotropik, zarflı ve kısmen çift sarmallı bir DNA virusudur. Enfeksiyon etkenleri otoimmüniteyi başlatmak veya sürdürmek için çeşitli mekanizmalar kullanırlar.Bu mekanizmalar arasında, moleküler benzeşme, konak doku ve hücreleri hasar gördüğünde korunmuş gizli antijenlerin salınımı, konak hücre proteinlerinin değişimi ve otoreaktif T lenfosit aktivasyonu gibi çeşitli mekanizmalar yer alabilir. HBV enfeksiyonunda da diğer birçok enfeksiyon gibi otoimmüniteyi tetikleyebileceği gibi immün sistem mediatörlerinde de çeşitli değişiklikler meydana getirebilir. Bu nedenle çalışmamızda kronik hepatit B hastalarında otoantikor oluşumunu ve serum sitokin düzeylerindeki değişiklikleri belirlemeyi hedefledik. Materyal ve Metod: Çalışmamızda örnekler 18 yaş üstü, erişkin gruptan HBsAg?si ve HBV DNA?sı pozitif olan 50 adet kronik Hepatit B hastası, HBsAg (+) 25 adet inaktif HBsAg taşıyıcı hasta grubu ve HBsAg (-) ve HBV DNA (-)?sı negatif olan 25 adet sağlıklı kontrol grubundan seçilmiştir. HBV DNA, kantitatif real-time polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenmiştir. ANA, ASMA, AMA, LKM otoantikorları indirek floresan Ab yöntemi (IFA) ile incelenmiştir. IFA yöntemi ile ANA pozitif olarak bulunan örneklerde daha sonra immünoblot yöntemi ile otoantikorların tanımlanması yapılmıştır. RF, Anti-CCP, antifosfolipid G, antifosfolipid M, antikardiolipin otoantikorlarına ise ELISA yöntemi ile bakılmıştır. Serum sitokin düzeyleri ELISA yöntemi ile İncelenmiştir. Bulgular: Kronik hepatit B?li hasta örneklerinde ANA, AMA, ASMA ve LKM otoantikorlardan en az birinin pozitifliği, inaktif HBsAg taşıyıcı ve kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeylerde farklı bulunmuştur. Kronik hepatit B?li hasta serum örneklerinde %44 ANA, %10 AMA, %16 ASMA, %2 LKM oranlarında pozitiflik tespit edilmiştir. İnaktif HBsAg taşıyıcısı serum örneklerinde %28 ANA, %20 ASMA pozitifliği saptanırken, AMA ve LKM antikor pozitifliği tespit edilmemiştir. Kontrol grubu örneklerde ise %40 ANA pozitifliği belirlenirken; ASMA, AMA ve LKM antikor pozitifliği belirlenmemiştir. HBV DNA viral yük açısından ANA pozitif ve ANA negatif kronik hepatit B grubu örnekleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bu üç grupta RF pozitifliği sırasıyla %30, %24 ve %8 oranında RF pozitifliği tespit edilmiştir. RF pozitifliği açısından kronik hepatit B grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmiştir. Anti-CCP sadece kronik hepatit B grubu örneklerden 2?sinde (%4) pozitif olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda kronik hepatit B grubunda %4 oranında antifosfolipid G pozitifliği, %12 oranında antifosfolipid M pozitifliği tespit edilmiştir Antikardiyolipin antikorları kronik hepatit B grubu örneklerde %14 olarak saptanmıştır. Kronik hepatit B grubu örneklerde, inaktif HBsAg taşıyıcı grup ve kontrol grubu örneklere göre serum IL-17,IL-22, IL-23 düzeyleri düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeylerde artış meydana gelmiştir. Sonuç:HBV ile infekte hastalarda otoantikor ve sitokin yanıtının incelenmesinin, HBV ile birlikte bulunan otoimmün hastalıkların, HBV enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen otoantikor yanıtından ayırımını sağlamada ve hastalıkların tedavisinde yeni yöntemlerin bulunmasına yardımcı olabilir.Bununla birlikte, HBV infeksiyonu ve konak immün yanıtı ve HBV?nin oluşturduğu otoimmünite mekanizmalarının daha iyi anlaşılması için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
HBV is a DNA virüs, genus of orthohepadnavirus at Hepadnaviridae family,hepatotrophic, enveloped and partially double-stranded. Infectious agent suse a variety of mechanisms to initiate or sustain otoimmunity. Of these mechanisms, several mechanisms may be seen such as molecular affinity, and releasing of antigen-kept secret when host tissue and cells are damaged, changing of host cell proteins, and activation of autoreactive T lymphocyte. Several infectious agents like viruses, bacteria and parasites can trigger so many different mechanisms by Autoimmunity. Molecular mimicry, cryptogenic antigens as a result of the expression of host tissue destruction, transformation of host cell proteins and an activation are some of autoreactive mechanisms. HBV infection may trigger autoimmunity as several infections, and also may cause many changes mediators in the immune system. Therefore, in our study, we aimed to detect the formation of autoantibodies and changes in serum cytokine levels in patients with chronic hepatitis B. Materials and Methods: In this study, 50 adult patients with HbsAg, and HBV DNA-positive and chronic hepatitis B, HBsAg (+) ,over the age of 18, were selected and 25 patients with HBV DNA (- ) , inactive HBsAg carrier, and HBsAg (-) were selected from healthy control group as samples. HBV DNA was determined by quantitative real-time polymerase chain reaction. ANA, ASMA, AMA, LKM autoantibodies were examined by using indirect fluorescent Ab method. The definition of autoantibodies were made by using immunoblotting method from samples found ANA positive by using IFA method. RF and anti-CCP, antiphospholipid G, antiphospholipid M, anticardiolipin autoantibodies were examined by the ELISA method. Also,Serum cytokin elevels were examined by ELISA. Results: The fact that at least one positive of ANA, AMA, ASMA and LKM autoantibodies were found to be statistically significant between inactive HBsAg carrier and control groups in the samples of patients with chronic hepatitis B. ANA 44%, AMA 10%, ASMA 16%, LKM 2% positivities were found in samples of patients with chronic hepatitis B.While ANA 28 %, ASMA 20 % positivities were detected in serum samples of inactive HBsAg carriers, ASMA, AMA and LKM antibody positivity could not be detected. There was no statistically difference between ANA positive and ANA negative groups in terms of HBV DNA viral load. In all three groups, RF positivity was found 30 %, 24 %, 8 %, respectively.Anti-CCP was found ( 4%) in examples of chronic hepatitis B group. In our study, 4% antiphospholipid G positivity and 12% antiphospholipid M positivity were found in chronic hepatitis B group. Anticardiolipin antibodies were found in 14% of cases of chronic hepatitis B group. Serum IL-17, IL-22, IL-23 levels were found to be significantly increased when compared the examples of chronic hepatitis B to inactive HBsAg carrier group and the control group Conclusion : To examine autoantibodies and cytokine response may help to discriminate autoantibody response induced by HBV infection, and contribute to find new treatment methods. However, comprehensive studies are needed to get a beter understanding of autoimmune mechanisms caused by HBV, HBV infection, and host immune reaction.