Etiyolojisi belli olmayan anterior ve posterior/panüveitli hastaların romatolojik açıdan prospektif takibi
Prospective follow up of patients with terior, posterior/panuveitis with unknown etiology
  1. Tez No: 341759
  2. Yazar: AYŞEGÜL LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Üveit, üvea dokusunun inflamatuar hastalığıdır ve körlüğe kadar varan komplikasyonları ile ciddi bir sağlık problemidir. Behçet hastalığı (BH), etiyolojisi bilinmeyen multisistemik bir hastalıktır ve hastaların yaklaşık %70'inde başta üveit formunda olmak üzere oküler tutulum mevcuttur. BH'nın erken tanı ve tedavi ile morbidite ve mortalitesi azaltılabilmektedir. Üveit etiyolojisi aydınlatılırken BH öncelikli düşünülmesi gereken hastalıklardandır. Biz çalışmamızda göz hastalıkları polikliniğinden üveit bulgusuyla yönlendirilen hastaları, romatolojik hastalıklar tanı ve takibi açısından prospektif olarak incelemeyi amaçladık.Bu çalışmaya Mayıs 2011 ile Mayıs 2012 tarihleri arasında GÜTF Göz Hastalıkları AD polikliniğinden yönlendirilen 18-65 yaş arası etiyolojisi belli olmayan veya daha önce araştırılmış idiyopatik üveit tanısı almış anterior, posterior ve panüveitli toplam 50 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastaların demografik bilgileri ve üveit özellikleri kaydedildi. Hastalar romatolojik hastalık klinik bulguları açısından sorgulanarak fizik muayeneleri ve paterji testleri yapıldı. Hastaların tamamında HLA-B27 ve HLA-B5 doku gruplarının varlığı araştırıldı, sakroileit varlığını değerlendirmek için ferguson grafi çekimi yapıldı. Hastalara her iki alt ekstremitede 5 farklı entezis bölgesinden, entezit değerlendirilmesi amacıyla ultrasonografik inceleme yapıldı. Aksiyal ve periferik spondiloartrit tanısı için ASAS sınıflama kriterleri, Ankilozan Spondilit tanısı için Modifiye New York kriterleri, BH tanısı için Uluslararası Çalışma Grubu Tanı Kriterleri ve O'Duffy Kriterleri esas alındı. Yapılan incelemeler sonrası üveit etiyolojisi belirlenemeyen hastalar 6 ay sonra aynı değerlendirmelerin tekrarı için çağrıldı.Hastalar üveit lokalizasyonuna göre anterior (%32), posterior (%48) ve panüveit (%20) olmak üzere 3 gruba ayrılarak değerlendirildi. Anterior üveitli hastalarda kadın, posterior üveitli hastalarda erkek üstünlüğü göze çarptı. Anterior üveitli hastalarda HLAB27 (p=0,000), posterior üveitli hastalarda HLAB5 doku grubu (p=0,026) pozitifliği istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Gruplar arasında entezit varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Her 3 grupta da en sık idiyopatik üveit varlığına rastlandı. Anterior üveitli hastalarda ikinci sıklıkta HLAB27 üveiti görülürken, posterior ve panüveitli hastalarda BH ikinci en sık görülen hastalık grubunu oluşturdu. Hastaların 6 ay sonra yapılan değerlendirmelerinde başlangıç bulgularına göre farklılık gözlenmedi.Bu çalışmada akut anterior üveit-ankilozan spondilit-HLA-B27 ilişkisi teyit edilmiş, üveit grupları arasında en sık posterior üveit, üveit nedenleri arasında da en sık BH olduğu görülmüş, HLAB27 pozitif akut anterior üveitli hastalarda yüksek oranda entezit bulunduğu ve Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada üveit nedenleri arasında BH'nin çok önemli bir yer tuttuğu bir kez daha gösterilmiştir. Üveit etiyolojisi araştırılırken hastaların düzenli takibi ve belirli aralıklarla sistemik araştırmalarının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Uveitis is the inflammatory disease of the uvea tissue and a serious health problem with such complications that can border to blindness. On the other hand, Behcet?s Disease (BD) is a multisystem disease of unknown aetiology and almost 70% of these patients have ocular involvement, particularly in the form of uveitis. Morbidity and mortality of BD can be reduced with early detection and treatment. BD is one of those diseases which must be considered in the first place when searching the aetiology of uveitis. In this study, we aimed at examining prospectively those patients who were sent by the clinic of eye diseases with evidence of uveitis for diagnosis and follow up of rheumatologic diseases.This study included a total of 50 patients between the ages of 18-65 with anterior, posterior or panuveitis of unknown or idiopathic aetiology as previously diagnosed who were referred by Gazi University Faculty of Medicine Clinic of Eye Diseases in between May 2011 ? May 2012. Demographic data of the patients as well as characteristics of the uveitis were recorded. Patients underwent physical examinations and pathergy tests where clinical evidence of rheumatologic diseases was sought for. All the patients were examined for existence of the tissue groups of HLA-B27 and HLA-B5 and ferguson radiograph was performed with a view to evaluating the existence of sacroiliitis. Ultrasound examination was performed in five different enthesis zones in both of the lower limbs with a view to evaluating the existence of enthesitis. Furthermore, ASAS classification criteria were used for diagnosis of axial and peripheral spondylarthritis, as well as Modified New York criteria for diagnosis of ankylosing spondylitis and O?Duffy Criteria and International Working Group Criteria for diagnosis of BD. Following the examinations that were undertaken, those patients of unknown aetiology of uveitis were called back for the repetition of the same examination procedures.Patients were divided into three groups based on the location of uveitis; namely, anterior (32%), posterior (48%) and panuveitis (20%). It was obvious that women were more in number in patients with anterior uveitis while men dominated the group with posterior uveitis. HLAB27 (p=0,000) had a higher incidence in patients with anterior uveitis while HLAB5 (p=0,026) was more frequent in patients with posterior uveitis, which was statistically significant. No significant difference was found between the groups in existence of enthesitis (p>0,05). Idiopathic uveitis was the most common type in all the groups. The second most common type of uveitis was HLAB27 uveitis in patients with anterior uveitis and BD in patients with posterior and panuveitis. Results of the examinations were no different after six months when compared to the initial findings.This study confirmed the relation between acute anterior uveitis, ankylosing spondylitis and HLA-B27. Furthermore, it was observed that most common group was posterior uveitis among all the uveitis groups and most common cause of uveitis was BD. Enthesitis was quite common in patients with acute anterior uveitis with positive HLAB27. Therefore, it was once more confirmed that BD held an important position among the causes of uveitis in the geography where Turkey is located. To conclude, regular follow up of patients and systemic research at defined intervals must be undertaken in searching the aetiology of uveitis.