Prematüre retinopatisi: Sıklık, risk faktörleri ve postnatal tartı artışının öngörü değeri
Retinopathy of prematurity: Frequency, risk factors and predictive value of postnatal weight gain
  1. Tez No: 341797
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Prematüre Retinopatisi: Sıklık, Risk Faktörleri ve Postnatal Tartı Artışının Öngörü Değeri AMAÇ: Prematüre retinopatisi (PR) sıklığını, risk faktörlerini incelemek, postnatal tartı artışı değerleri ile hastalığın ortaya çıkması arasında anlamlı bir bağlantı olup olmadığını araştırmak. YÖNTEM ? GEREÇLER: Bilim Dalımızda, 2002-2011 yıllarında yatarak tedavi gören, gestasyon yaşı ?32 hafta olan 675 pretermin kayıtları retrospektif olarak değerlendirilidi. Bu bebeklerde PR sıklığı, evreleri, tanı alma yaşları, annelere ait bilgiler, demografik özellikler, klinik bulgular, laboratuar bulguları, uygulanan tedaviler kayıt edildi. Haftalık tartı artışları g/kg/gün olarak, postnatal ilk 8 haftalık süreç için hesaplandı. Elde edilen verilerin hastalığın ortaya çıkması ve şiddetiyle ilişkisi incelendi. İstatistik metodu olarak çoklu değişken analizi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. BULGULAR: Toplam 278 bebekte PR geliştiği saptandı, bunların 30?una lazer fotokoagülasyon (LFK), birine kriyoterapi, 6?sına LFK ve `?anti-vascular endothelial growth factor?? (anti-VEGF) tedavisi uygulandı. PR sıklığı %41,2, tedavi gerektiren hastalık sıklığı %5,5 bulundu. Doğum ağırlığı
Özet (Çeviri)
Retinopathy of Prematurity: Frequency, Risk Factors and Predictive Value of Postnatal Weight Gain AIM: To investigate the incidence of retinopathy of prematurity (ROP), risk factors and association with postnatal weight gain. MATERIALS and METHODS: A retrospective study was conducted in 675 newborn babies who were at or less than 32 weeks of gestational age and born between 2002-2011. The incidence of ROP, disease stage, time of diagnosis and treatment of ROP as well as maternal data, demographic features, clinical and laboratory findings were recorded. Postnatal weight gain was calculated as g/kg/day during the first 8 weeks of life. Correlations between these factors and development and severity of ROP were recorded. Multivariate analysis and logistic regression analysis methods were used for statistical comparisons. RESULTS: ROP was diagnosed in 278 infants. Laser photocoagulation (LFC) (n=30), cryotherapy (n=1), LFC and anti-vascular endothelial growth factor (anti-VEGF) (n=6) were the treatment modalities. The incidence of ROP was 41,2% and the incidence of treatment was 5,5%. According to birth weight and gestational age categories, the incidence of ROP and requirement of treatment were 56,3% and 8,5% in babies under 1250 g, 68,6% and 13,3% in babies under 1000 g; 69,8% and 16,9% in babies less than 28 weeks, 96% and 40,7% in babies less than 26 weeks. Birth weight less than 1000g, blood transfusion, antenatal corticosteroid use, surfactant administration, intraventricular haemorrhage (IVH) and apnea were independent risk factors for ROP. Weight gain in babies with ROP at postnatal week 3 was less than the weight gain in babies without ROP. CONCLUSION: ROP is a complex disease and its aetiology is not fully explained. Many risk factors starting from conception can lead to ROP. Weight gain at postnatal week 3 is associated with ROP. KEY WORDS: retinopathy of prematurity, risk factors, postnatal weight gain.