Prematüre retinopatisi insidans ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Determining the frequency and risk factors of retinopathy of prematurity
- Tez No: 374887
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ARITÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ:Prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi (PR) sıklık ve risk faktörlerinin belirlenmesi, WİNROP onlineveritabanınınsensitive ve spesifitesinin değerlendirilmesi. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya Ocak 2007- Ağustos 2014 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları ROP Polikliniğinde ve Çocuk Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde prematüre retinopati tarama ve takibi yapılan 223 bebek dahil edildi. Prematüre bebeklerin ilk muayeneleri doğum sonrası 4. haftada veya postkonsepsiyonel 31-33. haftalarda ROP Polikliniğinde ve/veya NeonatalojiY.B.Ü'nde hasta başında yapıldı. Muayene verileri kliniğimiz arşivinden, hastaların doğum ağırlığı, doğum kilosu ve ek sistemik hastalıkları hasta dosyalarından elde edildi. 32 hafta altı doğum haftasına sahip bebeklerin doğum kiloları postmenstrual 36. haftaya kadar haftalık olarak WİNROP onlineveritabanı sistemine girildi. Sonuçlar üzerinden sistemin sensitivite, spesifite, pozitif ve negatif prediktif değerleri incelendi. BULGULAR:Çalışmada 129'u erkek (%57.8), 94'ü (42.2) kız olmak üzere toplam 223 prematüre bebeğin 446 gözü incelendi. 223 bebeğin 138'inde (%61.9) herhangi bir evrede PR bulunurken, 85 (%38.1) bebekte PR tesbit edilmedi. WINROP online veri tabanına çalışmada yer alan 223 hastanın tümü dahil edildi. 223 bebeğin 106'sında (%47.5) sistem düşük riski temsil eden yeşil alarm verdi. Bunun dışında kalan 117 (%52.5) hastada ise yüksek riski temsil eden kırmızı alarm mevcuttu. Tedavi edilen 32 hastanın 27'si kırmızı alarm grubunda, 5 tanesi yeşil alarm grubunda bulunmaktaydı. WİNROP onlineveritabanısensivitesi (27/32) %84.3 olarak tesbit edildi. Sistem spesifitesi ise %52.8 olarak bulundu. İlk alarm ile tedavi arası geçen zaman ortalama olarak 8.59±3.92 (2-15) hafta olarak tespit edildi.106 bebeğin muayene ihtiyacının ortadan kalkması toplam muayene sayısının %40 oranında azalma görüldü. Risk faktörlerinin incelendiği çok değişkenli regresyon analizinde doğum haftası, doğum ağırlığı ve intraventrikülerhemorajinin prematüre retinopatisi gelişimi için bağımsız risk faktörleri olduğu saptandı. SONUÇ: WİNROP onlineveritabanı takip açısından kullanılabilir bir sistemdir. Zaman içerisinde sisteme yapılacak iyileştirme ve modifikasyonlar ile muayene sayılarında azalma ve işgücünün verimli kullanılmasını sağlanabilir. ANAHTAR KELİMELER:Prematüre retinopatisi, insidans, risk faktörleri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:The purpose of this study was to determine the frequency and risk factors of retinopathy of prematurity in premature infants monitored by our clinic and to assess the sensitivity and specificity of WINROP online database. PATIENTS AND METHODS: 223 infantswho were screened and monitored forretinopathy of prematurity at OndokuzMayıs University Eye Diseases ROP Polyclinic and Pediatric Newborn Intensive Care Unit between the dates January 2007-August 2014 were included in the study. Premature infants were first examined in the fourth week after birth or in the 31-33 postconceptional weeks at the ROP clinic and/or neonatal intensive care unit. Data related to the examinations were acquired from the clinic archive while the patients' birth weights and comorbid systemic illnesses were taken from patient files. Birth weights of infants who were born before 32 weeks were entered to WİNROP online database system weekly until the postmenstrual 36th week. The system's sensitivity, specificity, positive and negative predicative values were assessed by the results. RESULTS:A total of 446 eyes of 223 infants, 129 males (57.8%) and 94 females (42.2%), were examined. Of the 223 infants, 138 (61.9%) had PR of any stage while 85 (38.1%) were not found to have PR. All of the 223 patients in the study were included in the WİNROP online database. The system gave green alarm that represents low risk for 106 (47.5%) of the 223 infants. The remaining 117 (52.5%) patients had red alarm that represents high risk. Of the 32 patients who were treated, 27 were in the red alarm group while 5 were in the green alarm group. Sensitivity of the WINROP online database was found to be (27/32) 84.3%, while the specificity of the system was found to be 52.8%. The time between the first alarm and treatment was found to be 8.59±3.92 (2-15) weeks in average. 106 infants did not need examination,thus, a 40% decrease was found in the total number of examinations. In the multi variable regression analysis that analyzed the risk factors; birth week, birth weight and intraventricular hemorrhage were found to be independent risk factors for the development of retinopathy of prematurity. CONCLUSION:WINROP online database is a system that can be used in terms of monitoring. With improvements and modifications to the system in time, there may be decreases in the number of examinations and thus workload may be used efficiently. KEYWORDS: Retinopathy of prematurity, incidence, risk factors