Glandulae suprarenales (Adrenal bezler)'in çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile morfometrik analizi
Analysis of suprarenal glands (Glandulae suprarenales, adrenal glands) with multi section computer tomography
  1. Tez No: 341799
  2. Yazar: DÖNDÜ AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Gl. suprarenales, yaşam için zorunlu olan ve organizmanın genel fizyolojik düzenini sağlamada iş gören, önemli bir çift endokrin organdır. Glandula suprarenalis?in kortikal kesimi mineralokortikoid, glukokortikoid ve gl. suprarenaliskökenli seks steroidleri olarak bilinen 3 grup hormonu salgılamaktadır. Bu hormonların salınımlarındaki değişiklikler hayatı tehdit eden ya da önemli bozukluklara sebep olan hastalıklara yol açmaktadır. Glandula suprarenalis ve böbreklerin anatomik yapısı ve karşılaşılabilecek varyasyonlarının bilinmesi, temel bilimlerde eğitim, cerrahi operasyonlarda başarı oranı, radyolojik görüntülerde doğru teşhisin konulması açısından önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında genel cerrahi, gastroenteroloji, onkoloji, üroloji ve acil polikliniklerine başvuran hastaların abdomen BT tetkikleri kullanılmıştır. Yaşları 50 ile 80 arasında değişen 1000 hasta görüntüsü tarandı. Çalışma, gl. suprarenalispatolojisi olmayan 220 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 420 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Gl. suprarenales ve böbreklerin morfometrik ölçümlerinin yaş, boy, kilo ve BKI?ye göre ilişkileri değerlendirildi. Çalışma da böbreklerin kalınlığı, genişliği ve uzunluğu ölçüldü. Sağ ve sol böbreklerin hacimleri hesaplandı. Gl. suprarenalis?in columna vertebralis?e göre konumu belirlendikten sonra komşu yapılar ile ilgili morfometrik ölçümler gerçekleştirildi. Tüm parametreler için cinsiyet ayrımı yapılmadan, cinsiyet ayrımı yapılarak, 50-59,60-69 ve 70 ve üzeri yaş gruplarında sağ ve sol karşılaştırılması yapıldı. Erkek hastaların ortalama sağ ve sol böbrek uzunluğunun, kalınlığının, genişliğinin, hacminin ve gl. suprarenalis?in yüksekliğinin, medial kol kalınlığının, lateral kol kalınlığının, vertebra?ya uzaklığının, aort?a uzaklığının, diaphragma?ya uzaklığının kadın hastalara göre daha büyük olduğu tespit edildi. Kadın hastaların ortalama sağ ve sol gl. suprarenalis hacminin erkek hastalara göre daha büyük olduğu belirlendi. Gl. suprarenalis?in yüksekliği, oesophagus?a uzaklığı ve lateral kol kalınlığı boyutları cinsiyetler arasında sağ tarafta önemli iken sol tarafta önemsiz bulundu. Gl. suprarenalis?in v. cava inferior?a uzaklığı sol tarafta anlamlı iken sağ tarafta anlamsız bulundu. Erkek hastalarda gl.
Özet (Çeviri)
Suprarenal glands, highly important pair of endocrine glands, which are mandatory to keep an organism alive and it?s general physiology stable. Cortical part of suprarenal gland secretes three groups of hormones, which are known as mineralocorticoids, glucocorticoids and gl.suprarenalis originated sex steroids. Secretion abnormalities of those hormones either cause life threatening conditions or great clinical detoriorations. Knowing the anatomical structure and variations of kidney and suprarenal glands is important for education of basic medical sciences, during surgical procedures and for proper diagnosis in radiological imaging. Abdominal C.T. imaging results of thousand patients, ages vary between 50 and 80, who admitted to general surgery, gastroenterology, oncology and emergency room were scanned.220 male and 200 female patients with no gl. suprarenalis pathology were chosen to take place in our study. Morphometric measurements of kidneys and suprarenal glands were evaluated by age, height, weight and body mass index. Weight, height and thickness of kıdneys are measured and volume of them are calculated. After determening the position of suprarenal glands to vertebral coloumn morphometric measurements of neighbour organs were taken. Parameters of left and right sides compared among patients firstly taking gender differences into account then living gender differences out and lastly dividing patients into groups according to their ages, 50-59, 60-69, 70-79. Average values of kidney length, thickness, volume and average values for suprarenal gland height, thickness of medial arm, thickness of lateral arm, distance to vertebra, distance to aorta and diaphragma of male patients are grater than female patients. Average volume of left and right suprarenal glands were found to be bigger in female patients than male patients. Average value of right and left suprarenal glands in female patients were bigger than average value of male patients . While the difference of suprarenal glands height, distance to oesophagus and lateral arm thickness among to right side measurements were found to be significant it was insignificant among the left side measurements. Distance of suprarenal gland to inferior vena cava on left side was significant (p?0.05) while in right side insignificant (p>0.05).