Yaşlanmaya bağlı ovaryumlarda mezenkimal kök hücre ekspresyonu
Expression of mesenchymal stem cell due to aging in ovary
  1. Tez No: 341801
  2. Yazar: GÖKÇE GÜNYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda farklı yaş gruplarında mezenkimal kök hücre markerleri olan CD73, CD90 ve CD105'in sağ ve sol ovaryumlardaki immünohistokimyasal ekspresyonu incelenmiştir. Çalışmamızda 21 adet 250-300 gr ağırlığında Sprague-Dawley türü dişi sıçan kullanıldı. A Grubu 1 aylık, B Grubu 3,5 aylık ve C Grubu ise 8 aylık dişi sıçanlardan oluşturuldu. Sıçanlar anestezisi altında sakrifiye edildi, sağ ve sol ovaryumları çıkarıldı ve laboratuar deneyleri için 6 adet deney grubu oluşturuldu. Tüm ovaryumlar % 10'luk formaldehitte tespit edildi. 2 günlük tespitten sonra rutin histolojik takip yapıldı ve elde edilen parafin bloklardan 4 mikron kalınlığında kesitler alındı. Bu parafin kesitlere CD90 (Bioss, bs-0778R), CD105 (Bioss, bs-0579R) ve CD73 (Santa Cruz Biotechnology, sc-32299) immünohistokimyasal boyamalar yapıldı. Bu markerlerin ovaryumlardaki ekspresyonları ve dişi ratların yaşları arasındaki ilişki değerlendirildi. A grubu sağ ovaryumunda CD105 ekspresyonu, A grubu sol ovaryumundaki CD105 ekspresyonuna göre istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. C grubu sağ ve sol ovaryumlarında CD105 ekspresyonu A grubu sağ ovaryum CD 105 ekspresyonu ile benzer ama diğer gruplarla karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık çıkmıştır. 1 aylık ratların sağ ovaryumundaki CD105 ekspresyonu artışı, mezenkimal kök hücrelerin farklılaşmadan önceki sürecine ait olabileceği şeklinde yorumlanan literatür bilgiyi, 8 aylık sıçanlarda artan mezenkimal kök hücre ekspresyonu ise, mezenkimal kök hücrelerin ovaryum kanser kök hücrelerine dönüşebileceğini veya bu kanser kök hücrelerinin gelişimine destek verebileceğini içeren literatür bilgiyi destekler gözükmektedir. Fakat bu konudaki bilgiler hala tartışmalıdır ve mezenkimal kök hücrelerin rejeneratif tıpta kullanımı ve kanser oluşumu ile arasında kesin bir çizgi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Immunohistochemical expression of the mesenchymal stem cell markers (CD73, CD90, CD105) was examined at right and left ovarian in different age groups for this study. Twenty one old female Sprague Dawley rats weighing 250 to 300 g were used The rats were divided into three groups each. Group A, Group B and Group C were consisted from 1 month, 3.5 month and 8 month old female rats respectively. Rats were sacrificed under anesthesia, the right and left ovaries removed and six experimental groups were consisted for laboratory experiments. All ovaries were fixed in 10% formaldehyde for two days. 4 micron sections were obtained from paraffin blocks. CD90 (Bioss, bs-0778R), CD105 (Bioss, bs-0579R), and CD73 (Santa Cruz Biotechnology, sc-32299) immunohistochemical stainings were performed to these paraffin sections. The association between the ages of female rats and the expression of markers in ovaries were evaluated. CD105 expression of the right ovarian group A, was statistically significant according to CD105 expression of left ovarian group A. CD105 expression of right and left ovaries of Group C is similar to CD105 expression right ovarian Group A, but the difference was statistically significant compared to other all groups. Increased expression of CD105 in one-month old rats right ovarian, may belong to the process before the differentiation of mesenchymal stem cells as reviewed in literature and also increased expression of mesenchymal stem cells at the 8 month old rat groups seem to support the literature information about mesenchymal stem cells can be turned into ovarian cancer stem cells with or could support the development of cancer stem cells. However, information on this topic is still controversial. There is a not a clear line between the use of mesenchymal stem cells in regenerative medicine and the occurrence of cancer.