Detection of the effects of circadian rhythm disruption due to chronic constant light on oocyte aging through MTOR signaling pathway
Sirkadiyen ritmin ışık ile bozulmasının MTOR sinyal yolağı üzerinden oosit yaşlanmasına olan etkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 666027
  2. Yazar: GİZEM BORA OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YABA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
PER2, sirkadiyen ritmin ana komponentlerinden biridir ve ekspresyonu ovaryum hücrelerinde belirlenmiştir. Akşam döngüsünde ışığa maruz kalmanın PER2 mRNA ve protein seviyelerinde azalmalara sebep olabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Sirkadiyen ritim bozukluklarının, dişi üreme sistemi hastalıkları ile ilişkilendirilebileceği düşünülmektedir. Dişi üreme sisteminde, mTOR sinyal yolağının ovaryumlarda folikül gelişiminde ve oosit olgunlaşmasında rol aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda, mTOR sinyal yolağı ovaryum ve oosit yaşlanması ile ilişkilidir. Yapılan yeni bir çalışmada PER2 ve mTOR arasında bir ilişki olabileceği gösterilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkarak, ışık ile sirkadiyen ritmin bozulmasının, fare ovaryumlarında PER2 protein seviyelerini etkileyebileceği ve PER2 ile mTOR arasındaki olası ilişki üzerinden ovaryum morfolojisi ve fonksiyonunu etkileyebileceğini, aynı zamanda ovaryum ve oosit yaşlanmasına sebep olabileceğini hipotez ettik. Devamlı ışığın, ovaryum ve oosit morfolojisi ve fonksiyonu üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçladık. 6-8 haftalık dişi Balb-c fareler kullandık. 12:12h L:D grubu standart ışık döngüsüne maruz kalırken, 12:12h L:L grubunu 1 hafta boyunca devamlı ışığa maruz bıraktık. Besin alımı, vücut ağırlığı değişimi analizleri, açık alan testi ve vajinal smear uyguladık. Ovaryum morfolojisi ve folikül sayımı analizlerini hematoksilen&eosin boyaması ile ve PAS boyaması ile gerçekleştirdik. Immunoflorasan ve immunohistokimya boyamaları ile oosit yaşlanması belirteçlerini değerlendirdik. Western blot ile PER2, m-TOR, p-mTOR ve Caspase-3 protein miktarlarını analiz ettik. Sirkadiyen ritmin ışık ile devamlı bozulmasının, farelerin besin alımlarını ve davranışlarını etkileyebileceğini aynı zamanda primordial folikül sayılarını düşürdüğünü, atretik folikül sayılarını da arttırdığını gösterdik. Oositlerde, oksitatif stresi arttırdığını ve ZP3 ekspresyonunu azalttığını gösterdik. PER2, mTOR ve p-mTOR protein seviyelerinde azalmalar belirledik. Böylece, sirkadiyen ritmin ışık ile bozulmasının ovaryum ve oosit yaşlanmasını tetikleyebileceğini gösterdik. Bu çalışma ile, sirkadiyen ritim bazlı terapilerin, ovaryum yaşlanmasının tedavisinde veya semptomlarının azaltılmasında kullanılabileceğini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
PER2 is one of the core circadian rhythm components and its expression has been demonstrated in ovarian cells. It has been also demonstrated that light exposure at night may cause attenuation in PER2 mRNA and protein levels. Circadian rhythm disruptions are thought to be associated with reproductive diseases. In female reproductive system, mTOR signaling pathway is thought to function in folliculogenesis and oocyte maturation in ovary. Also, it is associated with ovarian and oocyte aging. In a recent study, it has been demonstrated that there might be a relationship between PER2 and mTOR. We hypothesized that circadian rhythm disruption by constant light may alter PER2 protein levels in mouse ovary, and through possible relationship between PER2 and mTOR, circadian rhythm disruption by light may affect the ovarian morphology and function and may cause ovarian and oocyte aging. We aimed to show the effect of constant light on ovary and oocyte morphology. 6-8-week-old female Balb-c mice were used. We housed 12:12h L:L group in constant light and 12:12h L:D group in standard lightening conditions for one week. We performed food intake, body weight change analysis, open field test and vaginal smear. We evaluated ovarian morphology and follicle counting analysis of ovaries by hematoxylin&eosin staining and PAS staining. By immunofluorescence and immunohistochemistry, we evaluated oocyte aging markers. We also performed western blot for PER2, mTOR, p-mTOR and Caspase-3 protein levels. We demonstrated that circadian rhythm disruption caused alteration in their food intake and emotional behaviors and it caused decrease in primordial follicle numbers and increase in atretic follicles. It caused increase in oxidative stress and decrease in ZP3 expression in oocytes. We showed decreased protein levels of PER2, mTOR and p-mTOR. We demonstrated that circadian rhythm disruption by light may cause ovarian and oocyte aging-like consequences. Thus, circadian rhythm-based therapies may be useful for treatment of ovarian or oocyte-aging, at least to relieve their symptoms.