Normospermili kişilerde sperm kriyoprezervasyonu öncesi ve sonrası spermatozoada annexin V testi ile apoptozisin değerlendirilmesi
Eveluation of apoptosis with annexin V test on normospermic people's spermatozoa before and after sperm cryoprezervation
- Tez No: 341802
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sperm kriyoprezervasyonu, onkolojik veya immünolojik hastalıklar ve tedavilerinden kaynaklanabilecek fertilizasyon problemlerinde, ileride eşlerin çocuk isteme durumunda kullanılmak üzere hastanın spermlerinin saklanması işlemidir. Kriyoprezervasyon sonrası spermlerde bazı hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarların oluş mekanizması hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bu amaçla 20 normospermik numune çalışma kapsamına alınmıştır. Bu normospermik numuneler kriyoprezervasyon uygulanan ve uygulanmayan olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kriyoprezervasyon uygulanan örnekler 1 saat sonra çözülmüştür ve her iki gruba da Annexin V testi uygulanarak spermatozoa membranındaki PS?nin translokasyonundan kaynaklanan apoptozise gitme oranları istatistiksel olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sperm cryopreservation is a process if keeping sperms of the patient to be used when the couples wish to have children in the future in fertilization problems resulting from oncologic or immunologic problems and their treatments. In post- cryopreservation period, same deformities may be encountered in the nature of sperms, and the mechanisms of such deformities still remain unknown. Twenty normospermic specimens were included into the study due to the uncertainity of the condition. The normospermic specimens were grouped into two as those with cryopreservation and others without. One hour after the process, cryopreservation exposed specimens were melted and, by performing Annexin V test, the rate of their apoptozis arising from the translocation of PS on spermatozoa membrane was tried to be evaluated statistically. In our study, a significant difference was found in the number of early apoptozis in semen samples of pre-and post cryopreservation periods. A higher rate of significant difference was found between the late number of pre and post cryopreservation semen samples. Finally it was found that there is no significant difference between pre and post cryopreservation necrosis number of semen samples. In conclusion, our findings indicated that cryopreservation is associated with an increase at the rate of apoptotic sperm number.