Kardiyopulmoner bypass altında opere edilen hastalarda akut böbrek hasarının erken dönemde belirlenmesinde idrar nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin'in değeri
Rapid detection of acute kidney injury by urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin after cardiopulmonary bypass surgery
  1. Tez No: 341806
  2. Yazar: MUHAMMED BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akut böbrek hasarı (AKI) kardiyopulmoner bypass cerrahisi sonrası sık görülür ve prognozu kötüdür. Tanıda gecikilmesi morbidite ve mortaliteyi artırır. AKI tanısı, art arda yapılan kreatinin ölçümlerinde önemli yükselme ile konulur. Serum kreatinin ölçümleri, böbrek fonksiyon bozukluğunun erken döneminde güvenilir değildir. Zamanında önlem alınarak AKI? nın ilerlemesinin engellenmesi ancak etkili belirteçler sayesinde ?erken tanı? konulmasıyla mümkün olur. Nötrofil jelatinaz ilişkili Lipokalin (Neutrophil gelatinase-associated lipocalin =NGAL) AKI tanısında güçlü bir belirteçtir. NGAL normalde düşük konsantrasyonlarda salınırken epitel hücresi hasarında salınımı önemli ölçüde artar. İdrar NGAL düzeyi, AKI tanısının konulmasında mükemmel bir değere sahiptir. Bu çalışmanın amacı; kardiyopulmoner bypass sonrası gelişen böbrek hasarının saptanmasında ve şiddetinin derecelendirilmesinde serum kreatinin düzeyine kıyasla idrar NGAL düzeylerinin önemini göstermek ve böbrek hasarı tanısında uygun cutoff değerlerini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is common following cardiac operations under cardiopulmonary bypass (CPB) and predicts a poor outcome. Morbidity and mortality increase with delay in diagnosing the condition. Detection of AKI are diagnosed only following a significant rise in serum creatinine. Serial serum creatinine measurement is not reliable during early phase of kidney dysfunction. Timely intervention is only possible with early diagnosis of AKI by means of effective biomarkers which can provent progression to further renal injury. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) is a potential marker for AKI. It is normally expressed in low concentration and is significantly increased in case of epithelial damage. Urine NGAL is of excellent value in identifying patients suffering from AKI. The aim of this study was to determine the accuracy of urinary NGAL levels following cardiac surgery under CBP to establish severity of renal impairment as compared to serum creatinine levels and to determine to appropriate cutoff post-CPB.