Karaciğer hidatik kist ve basit kistlerinin FLAIR sekansı ve difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the hydatid cysts and simple cysts of the liver with the FLAIR sequence and diffusion weighted MRI
  1. Tez No: 341843
  2. Yazar: KÜRŞAD YALÇINÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ İBRAHİM KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Karaciğer tip 1-2-3 hidatik kist ve basit kistlerinin ayrımında FLAIR sekansı ve difüzyon ağırlıklı görüntülemenin katkısının araştırılması. Materyal ve metod: Bu prospektif çalışmaya Ocak 2012 ? Ocak 2013 tarihleri arasında daha önceden US ile tesbit edilen karaciğer hidatik kisti (tip 1,2,3) veya basit kisti olan ve olgular dahil edildi. Kırk iki olgudaki 82 hidatik kiste ve 22 olgudaki 40 basit kiste FLAIR sekansı ve difüzyon MR (b600-b1000 değerlerinde) tetkiki yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 64 olgunun, histopatolojik veya takipler sonucu tanısı konan toplam 122 kistik lezyonun FLAIR ve difüzyon ağırlıklı görüntülemelerde sinyal karakteristikleri değerlendirildi ve ADC değerleri hesaplandı. Bulgular: 122 lezyonun 40?ı basit kist, 82?si hidatik kist idi. Hidatik kistlerin 41?i tip 1, 20?si tip 2 ve 21?i tip 3 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the contribution of the FLAIR sequence and diffusion weighted imaging (DWI) to differentiation types 1-2-3 hydatid and simple cysts of the liver. Materials and method: Between January 2012 and January 2013, patients in whom previously hepatic hydatid (type 1,2,3) or simple cysts were detected by ultrasonography were enrolled. 82 hydatid cysts in 42 patients and 40 simple cysts in 22 patients were scanned with DWI (in b600-b1000 values) and FLAIR sequence. In 64 patients included in the study, a total of 122 cystic lesions were diagnosed histopathologically or during the follow-up. FLAIR and DWI signal characteristics were evaluated, and ADC values were calculated. Results: Of the 122 lesions, 40 were simple cyst while 82 were diagnosed with hydatid cysts. 41, 20 and 21 of the hydatid cysts were type 1, 2 and 3, respectively.