Bölgemizdeki akciğer hidatik kist olguları ve cerrahi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary hydatid cyst cases and surgery results in our region
  1. Tez No: 388527
  2. Yazar: DUYGU MERGAN İLİKLERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmamızda 2009-2013 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda opere edilen akciğer hidatik kist olgularını ve cerrahi sonuçlarını değerlendirdik. Eylül 2009 - Nisan 2013 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda toplam 84 akciğer kist hidatikli olgu opere edildi. Olgularımızın 41'i (%48.8) kadın 43'ü (%51.19) erkek, yaş ortalaması 23,72 15,78 idi (5-71 yaş). Hastaların 37'si (%44.04) kentsel, 47'si (%55.95) kırsal alanda yaşamakta idi. Olgular yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik koşullar, semptomatoloji, lokalizasyon, ek organ tutulumu, intakt ya da perfore kist varlığı, operasyon prosedürleri, preoperatif ve postoperatif komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Hastaların %61.90 'nı öksürük şikayeti ile kliniğimize başvururken, asemptomatik olup tesadüfen tanı konulan hastaların oranı ise %19.04 idi. Akciğer kist hidatik nedeniyle cerrahi müdahale kararı alınan 84 olgunun 69'unda (%82.14) tek, 15'inde (% 17.85) multiple akciğer kist hidatiği tespit edildi. Otuziki (% 38) hastada sol akciğerde, 37 (%44) hastada sağ akciğerde ve 15 (%18) hastada da bilateral kist hidatik olduğu görüldü. Multiple kistlerle beraber kistlerin 71'i (%52.59) intakt, 64'ü (%47.40) perfore idi. Sağ akciğer üst lobta 26 (% 19.25), orta lobta 13 (% 9.62), alt lobta 48 (% 35.55) kist, sol akciğer üst lobta 16 (% 11.85), alt lobta 32 (% 23.70) kist yerleşimi tespit edildi. Seksen dört hastanın 17'sinde (%20.23) ek organ kisti olduğu görüldü. Bu hastaların 16'sında (%19.04) karaciğer, 3'ünde (%3.57) dalak, 1'inde (%1.19) beyin, 1'inde (%1.19) cilt altı + kostada hidatik kist tespit edildi. Hastaneye ilk başvuruda hastaların 3'ünde (% 3.57) pnömotoraks, 2'sinde (% 2.38) plevral effüzyon, 2'sinde (% 2.38) anafilaksi, 4'ünde (% 4.76) hidropnömotoraks, 7'sinde (% 8.33) ampiyem, 4'ünde (% 4.76) pnömoni, 8'inde (% 9.52) plevral kalınlaşma olduğu saptandı. Cerrahi müdahale olarak yetmiş dört (%88.09) hastada kistotomi+kapitonaj, 6 (% 7.14) hastada wedge rezeksiyon, 1 (% 1.19) hastada lobektomi, 1 (% 1.19) hastada segmentektomi, 2 (% 2.38) hasta da enükleasyon yöntemi kullanıldı. Bu operasyonlara ek olarak 8 (% 9.52) hastada dekortikasyon ve 4 (% 4.76) hastada ampiyem kesesi enükleasyonu yapıldı. Farklı seanslarda yapılan cerrahi müdahaleler de dahil edilerek 94 cerrahi prosedür uygulandı. Bunların 17 'si (% 18.08) posteriolateral, 65'i (% 69.14) kas koruyucu posteriolateral, 5'i (% 5.31) aksiller torakotomi, 4'ü (% 4.25) VATS, 2'si (% 2.12) torakofrenotomi, 1'i (% 1.06) ise bilateral torakotomi olmak üzere 94 cerrahi operasyon yapıldı. Olgularımızın ortalama yatış süresi 8.57 gün (3 gün-25 gün) olarak tespit edildi. Bizim olgularımızın on sekizinde erken ve geç dönem komplikasyon gelişti. Olguların altısında (% 7.14) göğüs tüpü çekildikten sonra pnömotoraks gelişti. Üçünde (% 3.57) ampiyem, ikisinde (% 2.38) yara yeri enfeksiyonu, birinde (% 1.19) bronkoplevral fistül, dördünde (% 4.76) atelektazi ve ikisinde (% 2.38) pnömoni postoperatif komplikasyonlar olarak tespit edildi. Bu çalışmamızda bölgemizde cerrahi tedavi uygulanan akciğer kist hidatik olguları epidemiyolojik olarak değerlendirilip, cerrahi sonuçları tartışıldı. Sonuç olarak akciğer hidatik kist ülkemiz için önemli sosyo-ekonomik bir sorun olmaya devam etmektedir. Benign bir patoloji olmasına rağmen çevre dokulara bası ve rüptüre olup anaflaksiye yol açabilmesi nedeniyle ciddi morbidite ve mortaliteye sahiptir. Kist hidatiğin küratif tedavisi cerrahi olup kistotomi ve kapitonaj en çok uygulanan metottur. Konservatif cerrahi yaklaşımlar güvenilir yöntemler olup, hastaların çoğunda etkilidir. Bu nedenle pnömonektomi, lobektomi veya segmentektomi gibi radikal parankim rezeksiyonlarından mümkün olduğunca kaçınılması gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated patients with pulmonary hydatid cyst who were operated on in Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery between 2009 and 2013, and their surgical outcomes. A total of 84 hydatid cyst patients were operated in Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery between September 2009 and April 2013. Of the patients, 41 (48.8%) were female, 43 (51.19%) were male, and the mean age was 23.72 15.78 years (5-71 years). Of the patients, 37 (44.04%) were living in urban areas and 47 (55.95%) were living in rural areas. The patients were evaluated for age, gender, socio-economic conditions, symptomatology, localization, additional organ involvement, presence of intact or perforated cysts, operational procedures, and preoperative and postoperative complications. The 61.90% of the patients admitted to the clinic with cough and were asymptomatic, whereas the 19.04% of the patients were diagnosed incidentally. Of 84 patients who were scheduled for surgical intervention due to pulmonary hydatid cyst, 69 (82.14%) had single pulmonary hydatid cysts and 15 (17.85%) had multiple pulmonary hydatid cysts. The hydatid cyst was located in the left lung in 32 (38%) patients, in the right lung in 37 (44%) patients, and was bilateral in 15 (18%) patients. In addition to multiple cysts, 71 (52.59%) cysts were intact and 64 (47.40%) were perforated. Twenty-six (19.25%) cysts were located in the right lung's superior lobe, 13 (9.62%) were in the middle lobe, 48 (35.55%) were in the inferior lobe, 16 (11.85%) were in the left lung's upper lobe, and 32 (23.70%) were in the lower lobe. Seventeen (20.23%) of 84 patients had cysts in additional organs. Of these patients, the hydatid cyst was in the liver in 16 (19.04%), in the spleen in three (3.57%), in the brain in one (1.19%), and in the subcutaneous + costal area in one (1.19%). At the initial admission to the hospital, three (3.57%) patients had pneumothorax, two (2.38%) had pleural effusion, two (2.38%) had anaphylaxis, four (4.76%) had hydropneumothorax, seven (8.33%) had empyema, four (4.76%) had pneumonia, and eight (9.52%) had pleural thickening. The surgical intervention was performed using cystotomy + capitonage in 74 (88.09%) patients, wedge resection in six (7.14%), XII lobectomy in one (1.19%), segmentectomy in one (1.19%), and enucleation in two (2.38%) patients. In addition to these operations, eight (9.52%) patients had decortication and four (4.76%) patients had enucleation of empyema sac. Ninety-four surgical procedures were performed, including surgical interventions at different sessions. Of the 94 surgical operations performed, 17 (18.08%) were posterolateral, 65 (69.14%) were musculoprotective posterolateral, five (5.31%) were axillary thoracotomy, four (4.25%) were VATS, two (2.12%) were thoracofrenotomy, and one (1.06%) was bilateral thoracotomy. The mean duration of stay for the patients was 8.57 days (3 - 25 days). Early and late complications occurred in 18 of the patients. Six (7.14%) of the patients developed pneumothorax after the removal of chest tube. Three (3.57%) patients had empyema, two (2.38%) had wound site infection, one (1.19%) had bronchopleural fistula, four (4.76%) had atelectasia, and two (2.38%) had pneumonia as postoperative complications. The present study epidemiologically evaluated pulmonary hydatid cyst cases that received surgical treatment in our region, and discussed the surgical outcomes. In conclusion, pulmonary hydatid cysts are still a significant socio-economic issue for Turkey. Despite the benign pathology, it is associated with serious morbidity and mortality because of the pressure on surrounding tissues and causing anaphylaxis through rupture. The curative treatment of hydatid cysts is surgical and the most common methods are cystotomy and capitonage. Conservative surgical approaches are reliable methods and effective on most patients. Therefore, we believe that radical parenchymal resections such as pneumonectomy, lobectomy, or segmentectomy should be avoided to the greatest extent possible.