Transkraniyal manyetik stimülasyonun subjektif tinnitusta etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment of effectiveness of transcranial magnetic stimulation in subjective tinnitus
- Tez No: 341845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Tinnitus birçok otolojik probleme eşlik eden, toplumu yaygın olarak etkileyen bir semptomdur. Tedavisinde kesinleşmiş bir yöntem ve farmakolojik ajan bulunmamaktadır. Bunun nedeni tinnitusun etyopatogenezindeki belirsizliktir. Tinnitus fizyolpatolojisindeki ortak görüş işitme korteksindeki nöronlardaki spontan aktivite artışıdır. Biz de çalışmamızda Transkranial Manyetik Stimülasyon (TMS) ile bu spontan aktiviteyi inhibe ederek TMS?nin tinnitustaki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamız, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği?ne tinnitus yakınması ile başvuran22-74 yaşaralığındaki 62 hasta ile yapıldı. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun fizik muayeneleri normal olan, tam kan sayımı, rutin biyokimyasal testleri ve tiroid fonksiyon testleri normal sınırlarda bulunan, saf ses odyometrisinde hiçbir frekansda hava-kemik aralığı bulunmayan, timpanometride orta kulak basıncı ve stapes refleksi normal olan hastalar çalışmaya rastgele seçilerek alındı. Bu hastalardan rastgele seçilen 40 hastaya TMS uygulanırken, 22 hastaya sahte TMS plasebo olarak uygulandı. Tüm hastaların tedavi öncesi tinnitus frekansı ve tinnitus şiddeti değeleri ile tinnitus engellilik anketi (TEA) skorları ölçüldü. Tedaviden 1 ay sonra yine aynı değerler ölçüldü ve her iki grup birbiri ile istatiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Tinnitus is a common symptom that is accompanied by many otologic problems. There is no any approved pharmacological agent and method in tinnitus treatment due to the uncertainity of tinnitus ethiopathogenesis. Increasing of spontaneous activity in the auditory cortex neurons are the common sight of tinnitus physiopathology. We aimed to investigate the effectiveness of Transcranial Magnetic Stimulation (TMS) by inhibiting this spontaneous activity. Patients and Methods: The study was conducted in Ear, Nose and Throat Department at Erciyes University, Faculty of Medicine. 62 patients with chronic subjective tinnitus,between the 22-74 ages, were enrolled to study. The inclusion criteria were normal otolaryngological examination, normal range of data in terms of complete blood count, routine biochemical tests, thyroid function tests, air-bone gap in pure tone audiometry, middle ear pressure and stapedial reflex in tympanometry. The patients were randomized into two groups; 40 patients were selected to TMS group and the rest (22 patients) were selected to the sham (Placebo) TMS group. Tinnitus frequency, tinnitus severity and the tinnitus handicap questionnaire scores were measured before and one month after the treatment and the values were statistically evaluated. Results: THI and tinnitus severity scores were statistically improved in TMS group (p0.05).