Alzheimer hastalarının saç ve tırnaklarında eser element düzeyleri
Trace element levels in hair and nails of alzheimer's patients
- Tez No: 341857
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, farklı demans evrelerindeki Alzheimer hastaları ile sağlıklı kontrol grubunun saç ve tırnak örneklerinde eser element düzeyleri incelenerek Alzheimer Hastalığı?nın eser elementlerle ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Gereç ve yöntem: Yirmibir hafif, 20 orta, 21 ağır düzeyde olmak üzere toplam altmışiki Alzheimer hastası ile 60 sağlıklı kontrol vakası çalışmaya alındı. Saç ve tırnaklardaki Sodyum (Na), Magnezyum (Mg), Alüminyum (Al), Potasyum (K), Kalsiyum (Ca), Manganez (Mn), Demir (Fe), Kobalt (Co), Bakır (Cu), Çinko (Zn), Selenyum (Se), Kadmiyum (Cd), Civa (Hg) ve Kurşun (Pb) eser elementlerinin düzeyi ICP-MS (İndüktif Eşlemeli Plazma Kütle Spektrometrisi) cihazı ile çalışıldı. Çalışma grupları arasında yaş, cinsiyet, eğitim ve yaşanan çevre yönlerinden anlamlı bir fark yoktu. Alzheimer hastalarının saç ve tırnaklarında sağlıklı kontrol vakalarına göre eser element değişiklikleri ve varsa bu değişikliklerin hastalık derecesi ile ilişkisi incelendi. Ayrıca eser element düzeyleri ile yaş ve hastalık süresi arasında bir ilişki olup olmadığı değerlendirildi. Hasta ve kontrol gruplarının eser element değerleri bağımsız gruplar için t testi ile karşılaştırıldı. Farklı şiddetteki hastalık grupları ile benzer sayıdaki kontrol vakası grubunun eser element değerleri birbirleriyle tek yönlü ANOVA testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, a relationship between Alzheimer?s Disease and trace elements was determined in control subjects and different stages of Alzheimer?s patients, measuring trace element levels in hair and nail. Materials and methods: A total of sixty-two Alzheimer's patients, of whom 21 were in mild, 20 were in moderate, and 21 were is severe stage, and 60 healthy controls were included. Sodium (Na), magnesium (Mg), aluminum (Al), potassium (K), calcium (Ca), manganese (Mn), iron (Fe), cobalt (Co), copper (Cu), zinc (Zn), selenium (Se), cadmium (Cd), mercury (Hg) and lead (Pb) levels of trace elements were measured in hair and nails using ICP-MS (Inductively Matched Plasma Mass Spectrometry). There was no significant difference between the Alzheimer?s patients and control subjects according to the rural-urban ecotone, age, sex, or education. Trace element changes in hair and nails of Alzheimer's patients compared with healthy control subjects and, if any, the relationship between these changes and the stage of disease were examined. In addition, if there is a relation between trace element levels and age, and disease duration, were analyzed. Trace element values of patient and control groups were compared using t test for independent groups. Trace element levels in similar number of control subject were compared with those in similar number of different stages of Alzheimer?s patients using one-way ANOVA test.