Eritrosit sedimentasyon hızı yüksekliği ve kemik ağrıları tespit edilen 50 yaş üstü hastalarda indolent myeloma ve MGUS (önemi bilinmeyen monoklonal gammopatiler) sıklığının taranması
Screning of monoclonal gammopathy of undetermined significance (MGUS) and indolent myeloma prevalence among the older than 50 years of age with bone pain and elevated erythrocyte sedimentation rate
- Tez No: 341858
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada 50 yaş üstü kemik ağrıları olan ve ESR yüksekliği tespit edilen hastalarda MGUS ve AMM sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. MGUS 50 yaş üstü toplumda yaklaşık %3 oranında görülen plazma hücre diskrazilerinin en sık görülen formudur. Prevalansı yaşla artış gösteren bu hastalık 50-59 yaş arası %1.7 oranında görülür iken, 70 yaş üstünde bu oran %5?i bulmaktadır. Son dönemlerde MGUS risk tanımlanması açısından anormal düzeylerde olan FLC oranının, MGUS progresyonunda önemli bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. MGUS?lu hastaların: hem MM gibi mortalitesi yüksek bir hastalığa dönüşme potansiyeli nedeniyle, hem de MGUS tanı ve takibinde kullanılan yöntemlerin maliyetleri göz önüne alındığında bu hastaların erken dönemde teşhis edilerek risk faktörlerinin belirlenmesi önemli olacaktır. Çalışmaya ESR yüksekliği (50 mm/h) tespit edilmiş ve 50 yaş üstü toplam 160 hasta alınmıştır. Bu hastaların SPE, immünglobulin düzeyleri, İFE, FLC kappa ve lambda düzeyleri çalışılmıştır. Hastalardan İFE ve FLC testi ile monoklonal gammopati saptananlara, klinik durumları da değerlendirilerek MGUS, AMM ve MM tanıları konulmuştur. İFE testinin sensitivitesi %90, spesifitesi %73.3, pozitif prediktif değer %61.1 olarak saptanmıştır. FLC testinin ise sensitivitesi %61.1, spesifitesi %86, pozitif prediktif değer ise %73.3 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda; ileri yaş, ESR yüksekliği, yaygın kemik ağrıları ve yüksek serum immünglobulin düzeyleri gibi risk faktörlerinin varlığında plazma hücre ilişkili hastalıkların toplum taramalarına göre çok daha sık görüldüğü saptandı. Bu hastalıklardan biri olan MGUS?un selim bir hastalık olmasına rağmen MM öncülü olması nedeni ile tespitinin ve takibinin ne kadar önemli olduğu vurgulandı.
Özet (Çeviri)
This study, purpose of MGUS and AMM prevalence among the patients older than 50 years of age with bone pain and elevated erythrocyte sedimentation rate. MGUS is the most common form of plasma cell dyscrasias with a prevalence rate of approximately 3% among population older than 50 years of age. Its prevalence increases by age, ranging from 1.7% between 50 and 59 years of age to 5% above 70 years of age. Recently, it has been shown that FLC ratio of abnormal levels in terms of MGUS risk identification, is an important risk factor in the progression of MGUS. It is essential to diagnose these patients at early period and to identify risk factors in these patients because of the potential to transform a disease with high mortality such as MM and costs related to methods used in the diagnosis and management of MGUS. Overall, 160 patients older than 50 years of age with elevated ESR rate (50 mm/h) were included to the study. In all patients, the following evaluations were performed: SPE, measurement of immunoglobulin levels, İFE assays, FLC kappa and lambda measurement. Of the cases in which monoclonal gammopathy were detected by İFE and FLC tests, MGUS, AMM or MM were diagnosed by taking clinical status into account. The sensitivity, specificity and positive predictive value of İFE test were found as 90.0%, 73.3% and 61.1%, respectively. The sensitivity, specificity and positive predictive value of İFE test were found as 61.1%, 86.0% and 73.3%, respectively. In our study, it was found that plasma cell-related diseases were more prevalent in case of presence of risk factors such as advanced age, elevated ESR, diffuse bone pain and increased serum immunoglobulin levels when compared to population screenings. This study emphasized that the detection and management of MGUS, one of these diseases, is rather important since it is a precursor of MM, although it is a benign disease.