Kronik karaciğer hastalıklarının ateroskleroz üzerine etkisi
The effect of chronic liver diseases on atherosclerosis
  1. Tez No: 341859
  2. Yazar: SAMİME IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik karaciğer hastalıkları, uzun vadede siroz ve son dönem karaciğer yetmezliği ile sonuçlanabilecek birçok hastalığı içerir. Ateroskleroz ise kronik, yaygın ve ilerleyici bir durumdur. Kronik karaciğer hastalıklarında akut faz yanıtı ile ortaya çıkan bazı mediatör düzeylerinde değişiklik olduğu, son dekattan beri yapılan çalışmalarda bulunmuştur. Bu mediatörlerin aterogenez ortaya çıkış sürecinde de rol oynadıkları bilinmektedir. Bu çalışmadaki amacımız; karaciğer hastalıklarının ateroskleroz üzerine olası etkilerini araştırmak için; kronik karaciğer hastalıklarında karotis intima-media kalınlığını ölçerek, aterosklerozun sıklığını ve şiddetini saptamak; ateroskleroza neden olabilecek risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı?nda izlenen, 40-70 yaş arası 75 hasta ve 25 sağlıklı olmak üzere toplam 100 vaka dahil edilmiştir. Hastaların 25?i kronik hepatit B, 25?i kronik hepatit C ve 25?i NASH ve 25?i sağlıklı kontrol grubuydu. Hepatit B ve hepatit C hastaları, daha önce tanısı konmuş, dışlama kriteri olmayan poliklinik hastaları arasından seçildi. Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı tanısı, 6 aydan daha uzun süren karaciğer enzim yüksekliği nedeniyle yapılan abdominal ultrasonografik görüntülemelerde en az grade 1 steotoz olan ve karaciğer biyopsi ile kanıtlanmış steatohepatiti olan hastalar arasından alındı. Tüm vakalara karotis dopler ultrasonu yapıldı. Sol ve sağ karotis intima media kalınlıkları değerlendirildi. Hastalarda plak gelişimi açısından tüm karotis segmenti değerlendirildi. Çalışma sonunda verilerin SPSS 15 paket programı kullanılarak istatistiksel analizi yapıldı. İstatistiksel anlamlılık seviyesi p < 0,05 kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic liver disease includes several diseases that may result in liver failure or cirrhosis in the long term. Atherosclerosis is a chronic and progressive multifocal disease. The acute phase response with chronic liver disease resulting in some changes in mediator levels were found in studies performed since the last decade. It is known that these mediators also play a role in the process of atherogenesis. The aim of our study was to investigate the severity of atherosclerosis in patients with chronic liver disease and to investigate the prevalence of risk factors that may also lead to atherosclerosis by measuring carotid intima media thickness with using USG Patients and Methods: For this study, 100 cases consisting of 75 patients and 25 healthy people between the ages of 40-70 followed at the Department of Gastroenterology Erciyes University are examined. The study includes 25 patients with chronic hepatitis B, 25 patients with chronic hepatitis C, 25 patients with NASH and 25 healthy people in control group. The hepatitis B and hepatitis C patients were selected among those which were previously diagnosed without exclusion criteria. Non-alcoholic fatty liver disease was taken from patients of the abdominal ultrasound imaging of at least grade 1 steotoz, with biopsy-proven steatohepatitis. Carotid dopler ultrasound was performed for all cases. Left and right CİMT was measured. All carotid segments were evaluated for development of plaque. Statistical analysis was performed using SPSS 15 software package data.