Birinci trimester maternal serum biyokimyasal belirteçlerin gebelik prognozu üzerine etkisi
The efficiency of first trimester maternal serum biochemical markers on pregnancy prognosis
- Tez No: 341877
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Birinci trimester tarama testi gebelik boyunca Down sendromu görülme olasılığını tahmin etmede invaziv olmayan bir yöntemdir. Birinci trimester tarama testi 11-14.haftalar arasında yapılmakta olup serbest ß-hCG, PAPP-A ve NT değerlendirmesini kapsar. Yakın zamanda yapılan çalışmalar birinci trimester serum belirteçlerinin anormal değerlerinin gelişme bozuklukları, hipertansif bozukluklar, preterm doğum, gestasyonel diyabet, intrauterin ölüm ve spontan abortus ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. Çalışmamızın amacı birinci trimesterde bakılan serum belirteçlerinden ß-hCG ve PAPP-A nın gebelik komplikasyonları ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışma kliniğimizde 890 hasta üzerinde yapılmıştır. Sonuçlarımıza göre PAPP-A ve serbest ß-hCG değerlerinin bazı gebelik komplikasyonları ile ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Özellikle düşük PAPP-A MoM değerlerinin intrauterin fetal kayıp 32 hafta öncesi doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkisi bulunmuştur. Sonuçlarımız literatürdeki çalışmalardan çoğu ile uyumlu çıkmıştır. Ancak serbest ß- hCG nin düşük değerleri sadece gestasyonel diyabet ile ilişkili bulunmuştur. Bu belirteçlerden herhangi birisinin yüksek değerleri ile gebelik komplikasyonları arasında anlamlı ilişki çıkmamıştır. Birinci trimester serum belirteçleri ve gebelik komplikasyonları arasındaki ilişki ile ilgili literatürde birçok çalışma mevcut olmasına rağmen bu belirteçler henüz bu komplikasyonlar için kesin tanı kriteri olarak kullanılmamamktadır. Ancak bu sonuçlarla anormal değerleri olan hastalara danışmanlık verilebilir ya da hastalar bu komplikasyonlar açısından daha yakın takip edilebilir. Bu belirteçler ile ilgili ya da gebelik prognozu açısından erken dönemde başka belirteçler ile ilgili yeni çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The first trimester screening test offers a non invasive option to estimate the risk for Down syndrome during pregnancy. First trimester screening test which is performed between 11-14 weeks gestation comprises maternal serum ß-hCG, pregnancy associated plasma protein - A and fetal nuchal translucency thickness. Recent studies suggest that abnormal levels of first trimester serum markers, PAPP-A and free ß-hCG, may be associated with pregnancy complications, such as growth disorders, hypertansive disorders, preterm delivery, gestational diabetes, intrauterine exitus and spontaneous abortions. The aim of our study was to evaluate weather first timester serum markers are associated with abnormal pregnancy outomes. The study was performed with 890 patients in our clinic. According to our results low pregnancy- associated plasma protein A and free ß-hCG levels are associated with a few pregnancy complications. Especially low PAPP-A MoM levels are found to be associated with intrauterine exitus, preterm delivery before 32 weeks and low birth weight. These results are similar to findings of recent litherature. However low levels of free ß-hCG was associated only with gestational diabetes. None of the high levels of these serum markers were associated with adverse pregnancy outcomes. Although many studies were performed about this subject additional studies to improve the prediction model are needed. But these results can be usefull to counsel women with abnormal levels of first trimester serum analytes as PAPP-A and free ß-hCG.