Rektum kanseri tanısı ile cerrahi tedavi uygulanan erkek hastalarda ürogenital disfonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of urogenital disfunction in male patients who underwent surgical treatment due to rectal cancer
  1. Tez No: 341901
  2. Yazar: VELİ ÇAĞATAY EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DİNKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Rektum kanserleri tedavisinde ameliyat öncesi değerlendirme tedavinin şeklini belirleme açısından çok önemlidir. Evreleme yönünden mevcut her türlü görüntüleme teknikleri mutlaka kullanılmalı ve değerlendirilmelidir. Rektum kanseri tedavisindeki başlıca problemleri lokal nüks ile cerrahi sonrası anorektal ve genitoüriner fonksiyonlarda bozulmalardır. Hastalarda seksüel disfonksiyon gelişme riski etyopatogenezleriyle beraber ortaya konulmalıdır. Pelvik cerrahi sonrası postoperatif işeme ve cinsel işlev bozuklukları oldukça sık oranda geliştiği için pelvik diseksiyon sırasında cerrahi açıdan yaklaşım daha titiz ve dikkatli olmayı gerektirmektedir. Cinsellik tek başına değil insan yaşamının bir parçası olarak düşünülmelidir. Dolayısı ile hem erkeklerde, hem de kadınlarda seksüel fonksiyondaki bozulma insan yaşamını olumsuz şekilde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Evaluation before the surgery for the treatment of rectal cancer is very important for the selecting of type of the surgery. For staging the cancer, we should use every imaging technique. Major complications of the treatmet of the rectal cancer after surgery are dysfunctions of anorectal and genitourinary system. We should evaluate the risk of dysfunction of sexual system with it?s etiopatological in future studies. After pelvic surgery, dysfunction of urination and sexual dysfunction is commonly seen so that during the surgery surgeons should be carefull while dissecting the pelvik structures. Sexuality is very important for the human being so that dysfunction of the sexual system affects their life negatively.