İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde lenfadenopati ile takip edilen çocukların malignite potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evaluation of children with lymphadenopathy followed by the Inönü University Turgut Özal Medical Center for malignant potential
- Tez No: 341924
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Lenf nodu büyümesinin patolojik olup olmaması, hastanın yaşı, büyümüş lenf nodlarının boyut ve lokalizasyonu ile ilgilidir. Bununla birlikte, genel olarak 10 mm?den büyük çaptaki lenf nodları için lenfadenopati tanımı kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; 1 Ocak 2009-1 Kasım 2012 tarihleri arasında hastanemizde lenfadenopati nedeni ile takip edilen hastaların epidemiyolojik özelliklerinin, öykü, klinik ve laboratuar bulgularının ve etiyolojik dağılımının malignite potansiyeli açısından değerlendirilmesi, maligniteyi arttıran risk faktörlerinin belirlenmesidir. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya 1 cm ve üzerindeki boyutlarda lenfadenopatisi olan 3 ay-18 yaş arası 530 hasta dahil edildi. Hastaların en az üç ay takip edilmiş olmaları şartı arandı. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Öykü, fizik muayene, laboratuvar verilerinin benign ve malign lenfadenopati ayrımındaki etkinliği araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 530 hastanın 347?si erkek, 183?ü kız idi. En çok hasta 6-11 yaş aralığında idi. Hastaların 31?inde (%5,8) malignite tespit edildi. 12 yaş üzerinde olan, gece terlemesi, kilo kaybı gibi semptomları olan, yaygın lenfadenopatisi olan, boyunda arka servikalde, boyun dışında supraklaviküler, mediastinal, abdominal LAP'ı olan, 2 cm'nin üzerinde LAP'ı olan, anemi, trombositopeni, lökopeni, ESH yüksekliği, CRP yüksekliği, LDH yüksekliği olan hastalarda malignite sıklığının arttığı belirlendi. Anamnez, fizik muayene, laboratuar bulgularından birden fazla bulgusu olan hastalarda malignite sıklığının %60?a varan oranlara yükseldiği tespit edildi. Sonuç: Lenf bezi büyüklüğü nedeni ile başvuran hastaların malignite için ipucu olacak bulguları değerlendirilmelidir. Bu bulguları olan hastalarda ileri tetkikler geciktirilmeden yapılmalıdır. Özellikle malignite riskinin arttığı birden fazla anamnez, fizik muayene ya da laboratuvar bulgusu olması halinde zaman kaybetmeden maligniteyi ekarte etmek amacı ile biyopsi yapılmalıdır. 0-5 yaş arası, boyunda LAP?ı olan, 2 cm?nin altında LAP?ı olan, tedavi ile lenfadenopatide küçülme olan, USG?de benign yapıda LAP bulguları olan hastalar gereksiz tetkikten kaçınılarak, erken dönemde biyopsi yapılmadan takip edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Whether the lymph node enlargement is pathologic or not, it is related to the age of the patient and the size and localization of enlarged lymph node. However, in general, the lymph node is greater than 10 mm are defined as lymphadenopathy. The aim of this study is to evaluate the epidemiological characteristics, history, clinical and laboratory findings of the patients followed at our hospital between 1 January 2009 and 1 November 2012 for the potential effects of malignancy and to determine the factors which increase the risk of malignancy. Patients and Methods: The 530 patients between the age of 3 months-18 years who have lymphadenopathy greater than 10 mm in diameter included in this study. It was necessary for the patients to be followed up at least 3 months. The files of these patients were searched retrospectively. The efficacy of clinical history, phisicial examination and laboratory findings were studied about the distinguishment benign from malign lymphadenopathies. Results: Totally 530 patients with lymphadenopathy were included in the study and 347 of them were male, 183 were female. Most of the patients were at the range of 6-11 ages. The malignancy was detected in 31 of the (5,8%). The patients older than 12 years who present with night sweat, weight loss, generalized lymphadenopathy especially lymph node greater than 2 cm in diameter and the localization of posterior cervical, supraclavicular, mediastinal and abdominal in laboratory findings of anemia, trombositopenia, leucopenia, elevation of CRP, ESR, LDH levels have increasing risk of malignancy. It is detected that the patients who present more than one of the clinical history, physical examination and laboratory findings have increasing risk of malignancy up to 60%. Conclusion: the important signs should be evaluated as clues at the patients who applied to hospital with lymphadenopathy. Further clinical investigations of these patients should be done immediately. Especially, the diagnostic biopsy should be done without loss of time to eleminate malignancy for the patients with increased risk of malignancy who have diagnosed more than one history, physical exam and laboratory findings. Unnecessary diagnostic procedures should be avoided at the patients with the range of age 0-5 years who have neck lymphadenopathy smaller than 2 cm in diameter and response to treatment, benign clinical picture at USG, and these patients can be followed up undergoing biopsy at an early period of observation.