Ginkgo bilobanın arteria karotis kan akımı kesilen sıçanların beyin hacmi üzerine etkisi
Effect of ginkgo biloba on brain volume after carotid artery occlusion in rats
  1. Tez No: 341950
  2. Yazar: ZEYNEP AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ODACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İçeriğinde bulunan flavanoidler sayesinde kuvvetli serbest radikal tutucu özelliğine sahip Ginko Biloba (GB) hipoksi sonucu azalan kan akımı ve oluşan serbest oksijen radikallerinin meydana getirdiği hasarların düzeltilmesinde kullanılabilecek geçici bir antioksidandır Son yıllarda bu özellikleri nedeniyle deneysel ve klinik çalışmalarda yaygın olarak kullanılan GB ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Ancak GB' nın beyin iskemisi üzerine olabilecek muhtemel etkilerini araştıran yeterli çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, karotid arter kan akımı kesilerek oluşturulan beyin iskemisinde GB'nın beyin hacmi üzerine olabilecek etkilerini araştırmak için bu çalışma planlanmıştır.Çalışmada toplam 24 erişkin sıçan kullanıldı. Sıçanlar her biri 6 sıçandan oluşan 4 gruba ayrıldı. Birinci gruba herhangi bir işlem yapılmadı. İkinci ve üçüncü grup sıçanlara 30 dakika süreyle sağ ve sol arteria karotis communis klemplenerek iskemi uygulandı. İkinci grup sıçanlara iskemi yapıldığı günden itibaren 14 gün boyunca ağız yoluyla her gün aynı saatte GB yapraklarının kuru ektresini içeren damla (Tebokan Fort Damla, Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. İstanbul, Türkiye) (100mg/kg) verildi. Dördüncü grup sıçanlara ise sadece cerrahi stres uygulandı. Hayvanlar 14. günde perfüze edilerek beyin dokuları çıkarıldı. Beyinler rutin histolojik doku takibinden geçirilerek parafin bloklara gömüldü.
Özet (Çeviri)
Gingko Biloba (GB) is a temporary antioxidant, which can be used for correcting the damages formed by decreased blood stream and occurred free oxygen radicals as a result of GB hypoxia that has the qualification of strong free radical scavenger due to flavanoids found its content. Lots of studies carried out related to GB, which is commonly used in experimental and clinical studies based on its qualifications in recent years. However, no sufficient study, which makes researches about the possible effects of GB on brain ischemia, is found. Because of this reason, a study is started to make research about the possible effects of GB in brain volume related to cerebral ischemia occurred by stopping the carotid artery blood stream.In total 24 adult rats are used in the study. The rates are divided in 4 groups, each consisting of 6 rats. No operation is applied to the first group. Ischemia is applied by clamping right and left arteria carotid communis to second and third group rates for 30 minutes. Since the day ischemia is applied to the second group rats, a (100mg/kg)drop (Tebokan Fort Damla, Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. Istanbul, Turkey) involves dry extract of GB leaves given to them orally for 14 days everyday at the same time. Related to forth group rates, only surgical stress is applied. Animals are perfused on 14th day and their brain tissues are removed. Brains are passed through routine histological tissue proceeding and they are absorbed in paraffine blocks.