Kafeik asit fenetil ester (CAPE)'in multipl myelom kanser kök hücreleri üzerindeki antitümöral etkilerinin araştırılması
Investigation of antitumoral effects of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on multiple myelomacancer stem cells
- Tez No: 341955
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN CELEP EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Hematoloji, Moleküler Tıp, Biology, Hematology, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda, Multipl Myelom (MM)?da hastalığın relapsından sorumlu olduğu düşünülen kanser kök hücreleri izole edilerek, bu hücrelerin farklılaşma aşamaları ve tedavi direnciyle ilişkili yüzey antijenleri karakterize edilmiştir. MM kök hücreleri; Propolis ve özellikle etken bileşenlerinden CAPE ile muamele edilerek, bu maddelerin antitümöral etkileri araştırılmıştır. 50µg/ml Propolis?in, 24 saatte MM kök hücrelerinin %63?ünü öldürdüğü ve 100µg/ml Propolis?le 4 saat muamele edilen hücrelerin plazma hücre morfolojisi aldığı tespit edilmiştir. 25µM CAPE ile 48 saat muamele sonunda, hücrelere ilaç direnci sağlayan P-glikoprotein ve ABCG2 ekspresyonlarını kaybettiği; 96. saatte ise hücrelerin %48?inin öldüğü tespit edilmiştir. Hücre döngüsü analizleri sonucunda Propolis ve CAPE?in hücrelerin daha hızlı bölünmesini indüklediği gösterilmiştir. Bu bulgunun, hücrelerin Propolis muamelesine yanıt olarak plazma hücrelerine farklılaşmasıyla uyumlu olabileceği düşünülmüştür. Propolis ve CAPE ile malign olmayan mononuklear periferal kan hücreleri 72 saat muamele edildiğinde, 50µg/ml Propolis, hücrelerin canlılığını %49?a düşürmesine rağmen, 25µM ve 50µM CAPE, canlılığı sırasıyla %92 ve %93?e düşürmüştür. Elde edilen bu bulgular, Propolis?in etken maddesi olan CAPE?in kanser kök hücrelerini seçici olarak öldürebilen etkili bir ajan olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, cancer stem cells which is thought to be responsible for relaps in Multiple Myeloma (MM) were isolated and cell surface antigens related with differentiation stages and therapy resistance of these cells were characterised. MM stem cells were treated with Propolis and CAPE and antitumoral effects of these components were investigated. It was demonstrated that 50µg/ml Propolis killed 63% of myeloma stem cells in 24 hours and cells treated with 100µg/ml Propolis for 4 hours gained plasma cell morphology. It was also demonstrated that cells treated with 25µM CAPE lost their P-glycoprotein and ABCG2 ekspression in 48 hours and 48% of the cells died in 96 hours. Cell cycle analyses showed that both Propolis and CAPE induced myeloma stem cells to divide rapidly. It is thought that, this finding is compatible with differentiation of cells to plasma cells in response to Propolis treatment. When nonmalignant mononuclear peripheral blood cells were treated with Propolis and CAPE for 72 hours, despite 50µg/ml Propolis decreased cell viability to 49%, 25µM and 50µM CAPE decreased cell viability to 92% and 93%, respectively. Our results indicate that CAPE could be an effective agent that kills cancer stem cells selectively.