Prenatal dönemde uygulanan elektromanyetik alanın yavru sıçanların testisi üzerine etkisi
The effect of prenatal exposure to electromagnetic field on the newborn rat testicle
  1. Tez No: 341971
  2. Yazar: HATİCE HANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ODACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada prenatal dönemde uygulanan elektromanyetik alanın (EMA) yavru sıçanların testisi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı.Çalısmada 6 adet Spraque Dawley tipi gebe dişi sıçan 2 gruba ayrıldı. 1. Gruba (kontrol grubu)herhangi bir uygulama yapılmadı. 2. Gruba (EMA grubu) deney süresi boyunca, gebeliğin 13-21.günlerinde, her gün aynı saatlerde olmak üzere, 1 saat süreyle 900 megahertz (MHz) EMA etkisi uygulandı. Yeni doğan sıçanlara doğumdan sonra herhangi bir uygulama yapılmadı ve çalışmaya yavru erkek sıçanlar ile devam edildi. Daha sonra yavru erkek sıçanlar 1-E ve 2-E grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. 1-E Grup (n: 10), saf kontrol grubu anne sıçanlardan elde edilen yeni doğan erkek sıçanlardan; 2-E Grup (n: 10), EMA grubu anne sıçanlardan elde edilen yeni doğan erkek sıçanlardan oluşturuldu. Deney süresinin bitiminde (postnatal 21. gün) hayvanların tümüsakrifiye edilerek testisleri alındı. Testis doku örnekleri ışık mikroskobunda histopatolojik olarak değerlendirildi. Testisteki apoptozisi değerlendirmek için TUNEL(Terminal deoxynucleotidy transferase (TdT) deoxyurıdıne triphospate nick end labeling assay) tekniği kullanıldı. Biyokimyasalolarak kanda ve dokuda oksidatif stres parametreleri ve DNA (Deoksiribonükleik asit)oksidasyonu incelendi.2-E grubunun testis dokusunun histopatolojik olarak değerlendirmesindeseminifer tübül lümeninde germinal epitel hücreleri, seminifer tübül bazal membranında ve germinal epitelinde düzensizlikler izlendi. Aynı grubun morfometrik ölçümlerinde seminifer tübül çapında ve seminifer epitel kalınlığında, 1-E grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma meydana geldiği gözlendi. TUNEL tekniği ile değerlendirilen AI (AI= Apopitotik İndeks)'in 2-E grubunda 1-E grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde arttığı görüldü. Biyokimyasal değerlendirmelerde de 2-E Grubu'nun lipid peroksidasyonu ve DNA oksidasyonunun istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı gözlendi.Çalışma sonuçları prenatal dönemde uygulanan 900 MHz EMA'nın yavru sıçanların testis gelişimini olumsuz olarak etkilediğini ve doğumdan sonra da bu etkinin 21. güne kadar testis morfolojisinde düzensizlikler şeklinde devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of exposure to electromagnetic field (EMF) at prenatal term on the newborn rat testicle.Six pregnant-female Sprague Dawley rats were divided into 2 groups. No procedure was performed in Group 1 (control group). Group 2 (EMF Group) was exposed to a 900-megahertz (MHz) EMF for 1 h during days 13-21 of pregnancy throughout the experimental period at the same hour every day. No procedure was performed on newborn rats after birth, and the study continued with newborn male rats. These were divided into 2 groups. Group 1-E (n: 10) consisted of newborn male rats which from mothers in the control group and Group 2-E (n: 10) consisted of newborn male rats from mothers from the EMF group. All animals were sacrificed and their testicles extracted at the end of the experimental period (postnatal day 21). Testicular tissue samples were evaluated histopathologically under light microscope. The TUNEL technique was used to determine apoptosis in testicles. Oxidative stress marker levels and DNA oxidation were evaluated biochemically in blood and tissues.Histopathologically, testicular tissue in Group 2-E showed seminiferous tubule irregularities in the basal membrane, germinal epithelial cells in the lumen, irregularities in the germinal epithelium of seminiferous tubules and a decreased diameter of seminiferous tubules and thickness of germinal epithelium.Apoptotic index assessed using the TUNEL method was statistically significantly higher in Group 2-E than in Group 1-E. Biochemically, we observed increased lipid peroxidation and DNA oxidation.Our data indicate that the newborn rat testicle exposed to 900 MHz EMF at prenatal term may be adversely affected andthat this effect persists after birth in the form of irregularities in testicular morphology up to the 21st day.