Testis torsiyonu ile oluşturulan doku hasarına karşı N-asetil sistein'in uzun dönemde etkisinin incelenmesi
Investigation of long term effects of N-acetylcysteine against tissue injury induced by testicular torsion
- Tez No: 341970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Testis torsiyonu yenidoğanlar, adölesanlar ve çocuklarda görülebilen ürolojik bir vakadır. Testis torsiyonu tedavisinde testislerde kalıcı hasar oluşmasını engellemek amacıyla testisler cerrahi müdahale ile detorsiyone edilmektedir. Bazı çalışmalarda NAC'ın testis torsiyonu ile oluşan iskemi-reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkisi gösterilmiştir. İpsilateral ve kontralateral testislerde uzun dönemde oluşan değişimlerin etkileri ele alındığında, bu etkilerin testislerdeki fonksiyon kaybı sonucunda fertiliteyi etkilediği görülmüştür. Bu çalışmada, torsiyonu takiben uygulanan NAC'ın uzun dönemde testisler üzerine etkisinin olup olmadığını antioksidan enzim aktivitelerini ölçerek ve histopatolojik olarak araştırıldı. Çalışmada 18 adet Sprague-Dawley ırkı ratlar üç gruba ayrılarak kullanıldı. Birinci gruba sadece laparatomi yapıldı ve iki ay sonra grubun doku örnekleri alındı. İkinci grupta, sol testis 720o torsiyone edildi, dört saat sonra detorsiyone edildi ve iki ay sonra grubun doku örnekleri alındı. Üçüncü grupta, sol testis 720o torsiyone edildi, dört saat sonra detorsiyone edildi, detorsiyondan 30 dk önce ve takip eden beş gün boyunca 20 mg/kg dozunda NAC uygulandı, reperfüzyondan iki ay sonra grubun doku örnekleri alındı. İki ay sonunda her çıkarılan sol ve sağ testis dokularının MDA, GSH miktarı ve SOD, CAT ve GPx aktivite ölçümleri yapıldı. Alınan doku örneklerinde histopatolojik incelemeler de yapıldı.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is a urological emergency which is seen in newborns, children and adolescents. In testicular torsion treatment, surgical detorsion is applied to prevent permanent testicular tissue injury. Some studies showed that NAC has a protective effect against ischemia-reperfusion injury induced by testicular torsion. In the view of the effects of long term alterations on contralateral and ipsilateral testis, the changes in testicular function and eventual reduction fertility. In this study, we investigated whether the NAC treatment following torsion has long term effects on testes by means of antioxidant enzyme activities and histopathological investigation. 18 rats were divided into three groups. First group, the rats were subjected to laparotomy and two months later all testis tissues were collected. Second group, rats left testis was subjected to unilateral torsion (720 degree), four hours later left testis tissue was subjected to detorsion, and then two months later all tissues were collected. Third group, the rats left testis was subjected to unilateral torsion (720 degree), four hours later left testis was subjected to detorsion. To this group, NAC was given 30 minutes before the detorsion and daily for five days following detorsion. Then after reperfusion all tissues were collected. Parts of both left and right testis tissues were used to measure MDA, GSH quantity and they were used to determine SOD, CAT, GPx activity. Rest of the tissues were used for histopathological examination.