Sıçanlarda methotrexate kaynaklı testis hasarına karşı melatoninin antiapoptotik ve antioksidan etkileri
Antiapoptotic and antioxidant effects of melatonin against methotrexate-induced testicular damage in rats
  1. Tez No: 341972
  2. Yazar: ZEHRA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, methotrexate (MTX)'ın oluşturduğu testis hasarına karşı melatoninin koruyucu etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma için 30 adet, 16 haftalık erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar her biri 6 sıçandan oluşan 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubu sıçanlara herhangi bir işlem uygulanmadı. Kontrol grubu dışındaki gruplara, maddeler intraperitoneal (i.p.) olarak enjekte edildi. MTX grubuna birinci gün tek doz MTX (20 mg/kg), sonraki 4 gün boyunca da serum fizyolojik verildi. MTX+Melatonin, Melatonin (Mel) ve Etanol gruplarına 5 gün boyunca her gün aynı saatte madde verildi. MTX+Mel grubuna birinci gün tek doz MTX (20 mg/kg) ve ilk günden itibaren melatonin (10 mg/kg) uygulandı. Mel grubuna melatonin (10 mg/kg) verildi. Etanol grubuna melatoninin çözülmesinde kullanılan %5 etanol içeren serum fizyolojik (v/v) verildi. 5. gün sonunda tüm sıçanlar anestezi altında öldürüldü; alınan testisler ışık mikroskopik ve biyokimyasal olarak değerlendirildi.Kontrol grubu sıçanların testis yapısı normal olarak izlendi ve MDA seviyesi düşük bulundu. MTX grubuna ait seminifer tübüllerin lümenlerinde immatür germinal hücreler, bazal kompartımanında Sertoli hücreleri ile spermatogoniumlar arasında açılma ve germinal epitelde yer yer vakuolizasyon izendi. MTX grubuna ait testis ve kan biyokimyasal analizinde, malondialdehid (MDA)'in oldukça arttığı belirlendi. Etanol grubunda testis histolojisi MTX grubuna benzer bulgular taşıyordu ve MDA seviyesi yüksekti. MTX+Mel grubundaki apoptoz indeksi ise MTX ve Etanol gruplarına göre anlamlı olarak azalmıştı. MTX+Mel grubunda testis histolojisi ve biyokimyasında MTX'in oluşturduğu bozuklukların önemli ölçüde düzeldiği belirlendi. Mel grubundaki tübüller normal yapıda izlendi ve MDA seviyesi düşük bulundu.Bulgularımız MTX'in testiste oksidatif etki ile testiste yapısal bozukluklar oluşturduğunu; melatoninin antioksidan etkiyle, MTX'in testiste oluşturduğu bu oksidatif hasarı düzelttiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate protective effects of melatonin against methotrexate (MTX)- induced testicular damage.Sixteen week old 30 rats were divided into five groups. Each group was included 6 rats. Control group rats were not done any application. Another groups were injected solutions by intraperitoneally. Methotrexate group was administered single dose of MTX (20 mg/kg body weight). Methotrexate+Melatonin group was administered a single dose MTX on the first day and melatonin (10 mg/kg body weight) for five days. Melatonin group was administered melatonin for five days. Rat testes of Control group were observed in normal structure. There were a lot of immature germ cells in the lumen, widening between Sertoli cell and spermatogonia at basal compartment and a few vacuolization at adluminal compartment in seminiferous tubules of MTX Group. Malondialdehyde (MDA) in MTX Group was increased considerably. Testis histology in Ethanol group was similar to MTX group and MDA level was high. MTX and ethanol, the apoptosis index was significantly decreased in MTX + Mel group groups. In MTX+Melatonin group, testis histology was observed normal appearence and MDA level was significantly decreased, compared with MTX Group. Testis structure of Melatonin group was normal and MDA level was low.The results indicate that MTX have done oxidative damage and melatonin has protective effect against MTX in rat testis.