Postprandiyal lipemide adipokinlerin seviyeleri
The levels of adipokines in postprandial lipemia
- Tez No: 341977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL KURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Postprandiyal lipemi (PPL), yağlı bir yemek sonrasında plazmada trigliseridce (TG) zengin lipoproteinlerin artışı ile karakterizedir ve aterojenik etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı; düşük, orta ve yüksek PPL'li kişilerdeki, adipokinlerin [leptin, adiponektin, açilasyonu uyarıcı protein (ASP), rezistin, apelin-13 ve kemerin] seviyelerini belirlemek, postprandiyal süreçte kinetik farklılıklarını göstermek ve parametreler arasındaki ilişkileri değerlendirmektir.Bu çalışmaya sağlıklı 48 (24 K/24 E, 18-45 yaş aralığında) gönüllü dahil edildi. Açlık ve yüksek yağlı diyet sonrasında 2., 4. ve 6. saatlerdeki TG seviyeleri kullanılarak hesaplanan eğrinin altındaki alan (AUCTG) değerlerine göre; düşük (n=8), orta (n=8) ve yüksek (n=8) PPL'li üç gruba bölündü. Açlıkta ve postprandiyal 4. ve 6. saatlerde adipokin seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlendi ve kinetikleri takip edildi.Kadın ve erkeklerde, adipokinlerin seviyeleri birbirinden anlamlı farklı olmasına rağmen kinetikleri benzer seyir gösterdi. Diğer taraftan, PPL gruplarına göre ise; adipokin seviyelerinde anlamlı bir farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Postprandial lipemia (PPL), is characterized by increasing of the triglycerides (TG) rich lipoproteins after a fatty meal, and also brings atherogenic effects. The aims of the study were to determine the levels of adipokines [leptin, adiponectin, acylation stimulating protein (ASP), resistin, apelin-13 and chemerin] in subjects with low, medium and high PPL, to demonstrate the kinetic differences of them at postprandial period, and to evaluate the correlations among the parameters.Healthy 48 (24 female/24 male, age range of 18-45 years) volunteers were included in this study. Women and men were divided into three groups as with low (n=8), medium (n=8) and high (n=8) PPL, according to the tertile values of area under curve (AUCTG) calculated by using TG levels at the fasting state and at 2nd, 4th and 6th hours after the high fat diet. Adipokines levels at fasting state and at postprandial 4th, and 6th hours were determined by ELISA method and thereby followed kinetically.Although the levels of adipokines were seen significantly different in women and men, the kinetics of them showed similarity. On the other hand, the levels of adipokines did not show any significant difference according to PPL groups.