Apelinin beslenme davranışı üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of Apelin on nutrition behavior
  1. Tez No: 341976
  2. Yazar: SİNAN SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Apelin, G-protein kenetli APJ reseptörünün endojen ligantıdır. Apelinerjik sistemin (apelin, APJ) hipotalamusun arkuat, supraoptik ve paraventriküler çekirdekleri gibi santral beyin alanları ile yağ doku, mide ve gastrointestinal kanal gibi periferal dokularda yaygın bir dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu doku dağılımı apelinin enerji dengesi ve beslenmenin kontrolünde rol oynayabileceğini göstermekle birlikte bu alanda yapılan önceki çalışmalar çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur. Bu çalışma, apelin-13'ün, beslenme davranışının düzenlemesinde görev alan leptin, ghrelin, Nöropeptid Y ve Peptid YY hormon düzeyleri ile olan ilişkisinin yanısıra vücut ağırlığı, yem tüketimi, su alımı üzerine etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma için 32 adet Spraque Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Denekler, her biri 8 sıçandan oluşan 4 gruba ayrıldı. Sıçanlara 10 gün boyunca karanlık faza geçişte intraperitonal yolla kontrol grubuna % 0,9'luk serum fizyolojik diğer çalışma gruplarına sırasıyla 30, 100 ve 300 µg/kg apelin-13 uygulandı. Deney süresince 12 saat aralıklarla sıçanların vücut ağırlığı, gıda alımı ve su tüketim değerleri kayıt edildi. Çalışmanın sonunda, sıçanlar dekapite edildi ve kan örnekleri toplandı. Örneklerde serum peptit düzeylerinin belirlenmesi için biyokimyasal analizler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Experimental Investigation of the Effects of Apelin on Nutrition BehaviorApelin is the endogenous ligand for the G-protein coupled APJ receptor. The apelinergic system (apelin, APJ) have been found to have a widespread distribution in both the central nervous system such as arcuate, supraoptic and paraventricular nuclei of the hypothalamus and the peripheral tissues such as adipose tissue, stomach and gastrointestinal tract. This distribution suggests apelin may play a important role in feeding behavior and energy homeostasis, but previous studies in this area have shown conflicting results. This study aims to investigate the relationship between apelin-13 and leptin, ghrelin, Neuropeptide Y and Peptide YY levels effect on body weight, food intake and water consumption which are involved in nutrition behaviour regulation. In this study, 32 male Sprague Dawley rats were selected randomly and divided into 4 groups, each consisting of 8 rats. At dark phase transition, rats were injected intraperitoneally % 0.9 saline to control group, respectively 30, 100 and 300 µg/kg Apelin-13 to the other study group for 10 days. The rats' body weight, food intake and water consumption were recorded in 12-hour intervals during the experiment. At the end of the study, the rats were decapitated and blood samples were collected. Biochemical analyzes were performed to determine the levels of peptide in the blood samples.