Sabit ortodontik tedaviler sonrasında mine yüzey kaybının in-vivo ve ex-vivo değerlendirilmesi
In-vivo and ex-vivo evaluation of enamel surface loss following fixed orthodontic treatment
- Tez No: 341979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET BİROL ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sabit ortodontik tedavi gören bireyin oral hijyen eksikliği sonucu oluşan mine demineralizasyonları; ortodontik tedavinin başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; mine demineralizasyonu oluşumunu önlemek amacıyla kullanılan Biscover? LV?nin sabit ortodontik tedavi sürecinde klinik etkinliğinin görsel ve lazer floresans yöntemleri (DIAGNOdent) ile değerlendirmesi ve debonding sonrasında hastalardan çıkarılmış olan braket tabanlarında mine yüzeyinden kopan kalsiyum ve silisyum yüzdelerinin Enerji Dağılımlı X Işını Spektrometre (EDS) analizi ile değerlendirilmesidir. Araştırma gruplarımızı, çalışmamıza kendi rızası ile katılmış bulunan 45 birey oluşturmuştur. Bireylerden, tedavi-kontrol başı/sonu görsel değerlendirme amaçlı standart fotoğraflar ve DIAGNOdent ölçümleri alınmıştır. Bu bireylerden rastgele seçilen 30 kişinin sabit ortodontik tedavisinde kullanılan braket ve tüpleri randomize çapraz çene (split mouth) tekniği ile eşit sayıda kontralateral çeneye Transbond? XT primer ve Biscover? LV yüzey koruyucusu kullanılarak yapıştırılmıştır. Geri kalan 15 birey ise, araştırmamızın kontrol grubunu oluşturmuş ve herhangi bir ortodontik tedavi işlemi uygulanmamıştır. Çalışmamızda; Biscover? LV grubunda Transbond grubuna göre, tedavi-kontrol başı/sonu DIAGNOdent skorlarındaki artışın özellikle distal yüzeyde olmak üzere daha düşük olduğu, EDS analizi sonucunda tespit edilen Ca/Si yüzdelerinin daha yüksek olduğu, tedavi sürecinde braket kopma oranlarının daha yüksek olduğu ve görsel değerlendirme skorları ile DIAGNOdent skorları arasında tutarlılığın düşük olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak; DIAGNOdent ölçümleri esas alındığında; Biscover? LV?nin beyaz nokta lezyonu oluşumunu engelleme üzerine etkinliği Transbond grubuna göre daha yüksek bulunmuş olmasına rağmen debonding sırasında mine hasarını arttırdığı ve braket bağlanma direncini negatif etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enamel demineralization due to individual?s inadequate oral hygiene practices during fixed appliance treatment negatively affects the success of orthodontic treatment. The aims of this study were to evaluate the clinical effectiveness of Biscover? LV (used to avoid enamel demineralization) by visual inspection method and laser fluorescence method (DIAGNOdent); and to calculate the percentages of calcium and silicon ions of broken enamel surfaces on the bracket base following debonding by using Energy Dispersive X-ray Spectrometry (EDS). The sample consisted of 45 patients who consented to participate in this investigation. Standard orthodontic photographic records and DIAGNOdent measurements were taken for visual and laser fluorescence evaluation, respectively, from all subjects at the beginning and end of the treatment including both control and experimental groups. The brackets and molar tubes were bonded following a randomized split mouth design by using Transbond? XT primer and Biscover? LV surface protection agent on the same number of contralateral jaws in randomly selected 30 patients. The control group consisted of 15 patients who did not receive any orthodontic treatment. DIAGNOdent score increase was lower especially in distal surfaces in Biscover? LV group compared to Transbond? XT group. In addition, higher percentages of Ca/Si was detected in the Biscover? LV group by EDS analysis and a higher rate of bracket breakage were also observed. It was also noted that there was a low reliability between visual inspection scores and Diagnodent scores. In conclusion, according DIAGNOdent measurements Biscover? LV was found to be more effective in avoiding white spot lesions; however, it increased the enamel defects during debonding procedure and negatively affected the bond strength.