Trabzon ili erişkin yaş gruplarında borrelia burgdorferi sensu lato seroprevalansının belirlenmesi
Determination of seroprevelence of borrelia burgdorferi sensu lato in adult population living in Trabzon
  1. Tez No: 341983
  2. Yazar: MERVE TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KAKLIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Lyme borreliyoz (veya Lyme hastalığı), Amerika ve Avrupa'da en sık görülen, multisistemik, kene kaynaklı hastalıktır. Ülkemizde de yaygın olarak bulunduğu düşünülmekle birlikte yapılan seroprevalans çalışmaları oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, Trabzon ilinde Lyme borreliyoz seroprevalansının tespit edilmesi ve hastalığın Trabzon ilindeki yerleşim yerleri, cinsiyet, yaş grupları, medeni durum, meslek grupları, gelir düzeyi ve eğitim seviyeleri ile ilişkisininin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya il ve ilçe merkezlerinden toplanan toplam 884 serum örneği dahil edilmiştir. Örnekler anti-Borrelia IgG antikorlarının belirlenmesi amacıyla ELISA yöntemi ile test edilmiştir. ELISA ile pozitif sonuç veren örnekler WB ile doğrulanmıştır. Örneklerin 128'inde (%14.5) IgG pozitifliği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lyme borreliosis (or Lyme disease) is the most common, multisystemic tick-borne disease in America and Europe. Although it is thought to be widespread in our country, studies about its seroprevalence is relatively limited. In this study, it is aimed to determine the seroprevalence of Lyme borreliosis in Trabzon, and detection of relationships between Lyme disease and location, gender, age groups, marital status, occupational groups, income level, and education levels. A total of 884 blood samples collected from the provincial and district centers were included in this study. ELISA method was used in order to determine the anti-Borrelia IgG antibody levels in the samples. Samples giving positive results by ELISA were confirmed by WB. IgG antibodies was found positive in 128 samples (%14.5).