Çenelerin ileri cerrahi tedavilerinde elektro-nerve stimülatör (ENS) rehberliğinde yapılan maksiller ve mandibular sinir blokajının etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of efficiency of maxillary and mandibular nerve blockage with electrical nerve stimulator (ENS) in advanced surgical therapies of the jaws
- Tez No: 341986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SELİM YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çeneler ve çevresindeki dokularda yapılan ileri cerrahi vakalarda, ENS rehberliğinde maksiller ve mandibular blok yapılarak daha etkili bir anestezi sağlamak, tam ağrısız bir ameliyat gerçekleştirebilmek ve bu tekniğin konvansiyonel loko-rejyonel anestezilere nispeten etkinliğini, güvenilirliğini ve uygulanabilirliğini belirlemektir. Materyal ve Metot: Buçalışma alt ve üst çenede ileri cerrahi tedavi uygulanacak, yaşları 18-65 arası olan, Amerikan Anesteziyolojistler Derneği (ASA) I-II risk grubunda bulunan 52 vaka üzerinde gerçekleştirildi. 26 hastada ENS ile maksiller veya mandibular blok uygulanırken, diğer 26 hastada N.alveolaris inferior, N.lingualis ve N.buccalis anestezisi (mandibuler ve bukkal anestezi) veya Tuber anestezi ve infiltratif anestezi(bukkal ve palatinal tarafa) uygulandı. Hastalara uygulanan anestezik madde miktarları, hastaların operasyon esnasındaki ağrıyı değerlendirdikleri VAS skorları ve hastaların operasyon öncesi ve sonrası hemodinamik parametreleri kaydedildi. Veriler istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Yaş ve cinsiyet bakımından homojen dağıtılan ENS ve Lokal gruplarında ENS grubunda uygulanan anestezi miktarı Lokal grubuna göre daha düşük bulunmuş ve bu fark istatistiksel olarak da anlamlı çıkmıştır. VAS değerlerinin ENS grubunda Lokal grubundan daha düşük olduğu gözlenmiş ve yine bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hemodinamik parametreler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak bir fark bulunamamıştır. Sonuç: ENS rehberliğinde yapılan maksiller ve mandibular sinir bloklarının, oral ve maksillofasiyal cerrahide konvansiyonel loko-rejyonel anestezilere göre daha az anestezik madde ile daha etkin anestezi sağladığı; lokal yöntemlerle yeterli analjezi sağlanamayacağı düşünülen vakalarda da genel anesteziye alternatif olabileceği ve güvenilirlikle uygulanabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to achieve a painless surgery and efficient analgesia with the maxillaryand mandibular nerve blockage with guidance of ENS in advanced surgical cases in the jaws and surrounding tissues and determine the efficiency, reliability and applicability of this technique in comparison with conventional loco-regional anesthesiatechniques. Material and Method: This study was evaluated in 52 patients who will have an advanced surgery, between 18-65 years and defined in I-II risk group according to ASA. Maxillary and mandibular nerve blockage with ENS was applied in 26 patients andanesthesia of N.alveolaris inferior, N.lingualis ve N.buccalis or Tuber and infiltration anesthesia were applied in the other 26. In this study the amount of anesthetic solution, VAS scores which was evaluated by patients during the surgery and hemodynamic parameters of patients before and after surgery were recorded. The data was analysed statistically. Results: Patients in both ENS and Local groups were distrubuted homogenously regarding to sex and age. It was found that the amount of anaesthetic solution in ENS group was lower than the Local group and it was statistically significant. VAS values were lower in ENS group compared to Local group and it was statistically different. There was no difference between groups regarding to hemodynamic parameters statistically. Conclusion: It was concluded that maxillary and mandibular nerve blockage with ENS is more efficient with lower amounts of anaesthetic solution compared to conventional loco-regionalmethods in oral and maxillofacial surgical procedures. It was suggested that if local anaestheticmethods will be insufficient, maxillary and mandibular nerve blockage with ENS can be used safely as an alternative method instead of general anaesthesia.