Kuzu rasyonlarına katılan saponinin (Yucca schidigera) besi performansı, bazı rumen ve kan parametreleri ile immun sistem ve karaciğer dokusundaki antioksidan metabolizma üzerine etkisi
Effects of saponin (Yucca schidigera) added to the lamb's diet on fattening performance, some rumen and blood parameters, immune system and levels of antioxidant in liver tissue
- Tez No: 342000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT İMİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç. Bu çalışmada kuzu rasyonlarına katılan Yucca schidigera tozunun besi performansı, bazı rumen ve kan parametreleri, immun sistem ile karaciğer dokusunda antioksidan metabolizma üzerine etkileri araştırıldı.Materyal ve Metot. Araştırma, bazal rasyon verilen kontrol grubu, bazal rasyon + 100 ppm Yucca schidigera tozu verilen Saponin I grubu ve bazal rasyon + 200 ppm Yucca schidigera tozu verilen Saponin II grubu olmak üzere 3 grup şeklinde yürütüldü. Besi süresince hayvanların performans parametreleri, denemenin sonunda ise alınan kan numunelerinde metabolik ve immun sistem parametreleri (Brucella melitensis) ile karaciğer dokusunda antioksidan parametrelerin ölçümü yapıldı.Bulgular. Çalışmada grupların besi performans parametreleri arasında farklılık bulunmadı (p>0.05). Saponin I grubunun rumen pH'sı Kontrol grubuna göre sadece yem verildikten sonraki 2.
Özet (Çeviri)
Aim. This study investigated Yucca schidigera powder added to the ration of lambs on the fattening performance, some rumen and blood parameters, immune system and antioxidant in liver tissue. Materials and Method. The study was consisted of three groups; Control group fed on a basal ration, Saponin I group fed on a basal ration + 100 ppm Yucca schidigerapowder and Saponin II group fed on a basal ration + 200 ppm Yucca schidigera powder. While performance parameters of the animals were measured for the fattening, metabolic parameters, immune system parameters and levels of antioxidant in liver tissue were measured at end of the fattening. Results. It was no observed any difference among groups for fattening performance parameters(p>0.05).