Fazla kilolu kadınlara transteoretik model temelli verilen eğitim ve izlemin egzersiz davranışı kazandırmaya etkisi
The effect of transtheoretical model-based education and follow-up on providing overweight women with exercise behavior
- Tez No: 342009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI HACIALİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç. Bu araştırma, fazla kilolu kadınlara Transteoretik Model'e göre verilen eğitim ve izlemin egzersiz davranışı kazandırmaya etkisini incelenmek amacıyla ön-son test, kontrol gruplu, yarı deneysel olarak yapılmıştır.Materyal ve Metot. Araştırmanın evrenini; Şükrüpaşa ASM bölgesinde yaşayan, 20-45 yaş grubundaki kadınlar, örneklemini ise bu ASM'ye herhangi bir nedenle başvuran fazla kilolu (BKİ=25-29.9) olan ve güç analizi ile belirlenen 55 deney, 55 kontrol grubu olmak üzere 110 kadın oluşturmuştur. Evrenden örneklem seçimi olasılıksız örnekleme yöntemiyle yapılmıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Egzersiz Değişim Aşaması Kısa Soru Formu, Değişim Süreçleri Ölçeği, Öz-Etkililik Ölçeği, Karar Verme Dengesi Ölçeği ve pedometre kullanılmıştır. Deney grubundaki kadınlara içinde bulundukları değişim aşamalarına göre Transteoretik Model'e göre yapılandırılmış ?Eğitim Programı? (10 hafta) ev ziyareti yapılarak uygulanmış ve iki ayda bir toplam üç kez olmak üzere 6 ay süreyle ?İzlem? yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ki kare, McNemar, bağımsız gruplarda t testi, eşleştirilmiş t testi ve varyans analizi testleri kullanılmıştır.Bulgular. Ön test ölçümlerinde deney grubundaki kadınların yüzde 9'u hareket ve sürdürme aşamasında iken; son test ölçümlerinde bu oran yüzde 54.5'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim. This research was conducted as a quasi-experimental study pre-post test design with a control group to examine the effect of Transtheoretical Model-based education and follow-up on providing overweight women with exercise behavior. Material and Method. The population of the research consisted of women in the age group of 20-45 years, who lived in the region of ?ükrüpa?a Family Health Center (FHC); and the sample included 110 overweight women (BMI=25-29.9) in total (55 experiment, 55 control subjects) who presented to this FHC for any reason and who were determined by power analysis. Data were collected using Personal InformationForm, Stages of Change-Short Form, Processes of Change Scale, Self-Efficacy Scale, Decisional Balance Scale and pedometer. The women in the experiment group were visited at their home to receive“Education Program”(10 weeks) designed according to the Transtheoretical Model, depending on the women's stages of change, and they were followed-up for 6 months. Results. While 9% of the women in the experiment group were found to be in the stages of action and maintenance in the pretest measurements, this ratio increased to 54.5% in the posttest measurements.