Fazla kilolu ve obez kadınlara uygulanan pilates egzersizlerinin vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of pilates exercises applied to overweight and obese women on body composition
  1. Tez No: 757107
  2. Yazar: HAVVA ARGUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı fazla kilolu ve obez sedanter kadınlara uygulanan mat pilates egzersizlerinin vücut kompozisyonu üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya yaşları 35-65 yaş arası değişen toplam 22 (11 antrenman, 11 kontrol) fazla kilolu ve obez kadın birey gönüllü olarak katılmıştır. Antrenman grubuna 12 hafta boyunca haftada 3 gün 45 dakika mat pilates egzersizi uygulanırken kontrol grubu herhangi bir egzersiz programına dahil edilmemiştir. Araştırmaya katılan tüm katılımcıların (antrenman+kontrol) çalışma başlangıcında yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel ve kalça çevreleri belirlenerek Biyoelektriksel İmpedans Analizi (Bodystat Quadscan 4000) yöntemi ile bel/kalça oranı, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ kütlesi, vücut kütle indeksi, yağsız vücut kütlesi ve yağsız vücut kütle indeksi ölçülmüş ve çalışma sonucunda da ölçümler tekrar edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 IBM istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (ortalama, standart sapma) ile beraber normal dağılım gösteren değişkenlerde bağımsız örneklem t testi (Independent Samples t-test), bağımlı gruplar için eşleştirilmiş t testi (Paired Samples t-test) kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon Signed Ranks testi uygulanmıştır. İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mat pilates exercises applied to sedentary overweight and obese women on body composition. A total of 22 (11 training, 11 control) overweight and obese female individuals aged between 35-65 participated in the study voluntarily. While 45 minutes of mat pilates exercise was applied to the training group 3 days a week for 12 weeks, the control group was not included in any exercise program. Age, height, body weight, waist and hip circumferences of all participants (training + control) participating in the study were determined at the beginning of the study, and waist/hip ratio, body fat percentage, body fat mass, body mass index were determined by Bioelectrical Impedance Analysis (Bodystat Quadscan 4000) method, lean body mass and lean body mass index were measured and the measurements were repeated at the end of the study. SPSS 22.0 IBM statistical package program was used to evaluate the obtained data. While evaluating the study data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation) and independent samples t-test for normally distributed variables and Paired Samples t-test for dependent groups were used. Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test were applied for the variables that did not show normal distribution. Statistical significance level was accepted as 0.05. According to the research findings, when the pre-test-post-test values of the training and control groups were compared, the waist circumference, body fat percentage (BYY), body fat mass (BYK) and body mass index (BMI) values at the beginning of the study, and at the end of the study, the lean body mass (YVK) values were determined.