Yoğun egzersiz stresi oluşturulan ratlarda melatonin ve askorbik asidin kaslarda oluşan DNA hasarı ve oksidatif stres üzerine etkileri
Effects of melatonin and ascorbic acid on DNA damage and oxidative stress emerging in muscles in rats on which intensive exercise stress was created
- Tez No: 342011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı, yoğun egzersiz stresi oluşturulan ratlarda, melatonin (MEL) ve askorbik asidin (AA) kaslarda oluşan DNA hasarı ve oksidatif stres üzerine etkilerini belirlemektir.Materyal ve Metot. Çalışmada 30 adet 22 haftalık Sprague Dawley cinsi erkek sıçanlar sedanter, egzersiz, egzersiz+askorbik asit (AA), egzersiz+melatonin(MEL) ve egzersiz+AA+MEL olmak üzere 5 eşit gruba ayrıldı. 10 gün yoğun koşu egzersizleri (15 dk/gün, eğimsiz 20m/dk hız) uygulandıktan sonra kan ve kas örnekleri alındı. Kan örneklerinde total oksidatif stres (TOS), total antioksidan durum (TAS) ve 8-Hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) seviyeleri araştırıldı, kas örneklerinde ise histopatolojik testler yapıldı. İstatistiksel değerlendirmeler Kruskal Wallis-H ve Mann-Whitney-U testleri ile yapıldı.Bulgular. Uygulanan egzersiz programı sonucunda egzersiz grubunun TOS değerinin sedanter gruba göre yüksek olduğu (p.05) ve MEL takviye edilen grubun ise sedanter gruba göre daha yüksek TOS değerlerine sahip olduğu (p.05), AA grunbununda egzersiz grubundan daha yüksek TAS değerine sahip olduğu (p.05) belirlenmiştir.Egzersiz grubunun 8-OHdG değerlerinin sedanterlere göre yüksek olmasına rağmen anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to determine effects of melatonin and ascorbic acid on DNA damage and oxidative stress emerging in muscles in rats on which intensive exercise stress was createdMaterial and Method. In the present study, thirty Sprague Dawley type of male rats which are 22 weeks old were classified into 5 equal groups as Sedentary, Exercise, Exercise+Ascorbic Acid (AA), Exercise+Melatonin (MEL) and Exercise+AA+MEL. After a ten day intensive running exercise (15 m/day, straight 20 meters per minute velocity), blood and muscle samples were taken. In blood samples total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS) and 8- Hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) levels were tested while in muscle samples histopathologic tests were made. Kruskal Wallis-H and Mann-Whitney-U tests were administered for statistical analysis.Results. It was found that: TOS value was higher in exercise group compared with sedentary group (p.05), TOS value was lower in AA group compared with exercise group (p.05). AA group had higher TAS value compared with exercise group (p.05).Although 8-OHdG value of the exercise group was higher compared with the sedentary group, the difference was not statistically significant (p>.05).