Kronik periodontitisli bireylerde obezitenin serum ve tükürük lipit peroksidasyonu, total oksitatif durum, total antioksidan kapasite, tümör nekrozis faktör alfa ve interlökin 6 düzeylerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of obesity to the serum and salivary lipid peroxidation, total oxidant status, total antioxidant status, tumor necrosis factor-alpha and interloukin-6 levels in individuals with chronic periodontitis
- Tez No: 342012
- Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇANAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Biochemistry, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı; kronik periodontitisli bireylerde obezitenin serum ve tükürük malondialdehit (MDA), total oksitatif durum (TAOK), total antioksidan kapasite (TOD), tümör nekrozis faktör alfa (TNF-?) ve interlökin 6 (IL-6) düzeyleri üzerine muhtemel etkilerinin değerlendirilmesidir.Materyal ve Metot. Çalışma protokolü gereği her biri 22 katılımcıdan oluşan 4 grup oluşturuldu; normal ağırlıklı ve periodontal olarak sağlıklı bireylerin oluşturduğu grup (O-P-), normal ağırlıklı ve periodontitisli grup (O-P+), obez ve periodontal olarak sağlıklı grup (O+P-) ile obez ve periodontitisli grup (O+P+). Serum ve tükürük örneklerinin alınmasından bir hafta önce klinik periodontal parametreler kaydedildi. Lokal ve sistemik MDA, TAOK, TOD, TNF-? ve IL-6 düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü.Bulgular. En yüksek MDA, TOD, TNF-? ve IL-6 düzeyleri ile en düşük TAOK düzeyleri (O+P+) grubunda tespit edildi. En yüksek TAOK düzeyleri ise (O-P-) grubunda gözlendi. Obezite veya kronik periodontitisin lokal ve sistemik proinflamatuar ve oksitatif parametreleri benzer şekilde etkilediği tespit edildi. (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to evaluate the possible effects of obesity to the local and systemic malondialdehyde (MDA), total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), tumor necrosis factor-alpha (TNF-?) and ınterloukin-6 (IL-6) levels in patients with chronic periodontitis (CP).Material and Method. According to the study protocol, four groups which each one were consisted of twenty-two subjects were planned as follows: periodontally healthy patients with normal weight (O-P-); patients with normal weight and CP (O-P+), periodontally healthy patients with obesity (O+P-) and patients with obesity and CP (O+P). Serum and salivary samples were obtained a week before the recording of clinical periodontal parameters. Local and systemic levels of MDA, TOD, TAS, TNF-? and IL-6 were measured as biochemically.Results. The highest MDA, TOS, TNF-? and IL-6 levels and the lowest TAS levels were seen in (O+P+) group. The highest TAS levels were observed in (O-P-) group. It was determined that, in patients with obesity or periodontitis, all biochemical parameters except TAS were increased similarly, however TAS levels were decreased similarly (p>0,05).