Diyabetik ratlarda neopterin, CRP, MPO ve GGT üzerine likopen uygulamasının etkisi
The effects of lycopene neopterine and CRP and GGT and MPO concentrations in experimental diabetic rats
  1. Tez No: 342023
  2. Yazar: AHMET UFUK KÖMÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI EKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda, likopen uygulamasının serum neopterin, CRP, MPO ve GGT aktivitesini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada 250-300 gr ağırlığında ve 7-8 haftalık erkek WistarAlbino ratlar kullanılmıştır. Ratlar rastgele seçilerek her bir grupta 7 rat olacak şekilde, kontrol, likopen, diyabet ve DL grupları olmak üzere dört grubu ayrıldılar. Deneysel diyabet oluşturmak için 45 mg/kg düzeyinde soğuk sitrat tamponunda çözdürülmüş streptozotosin (STZ) intraperitoneal yolla uygulandı. Likopen ise mısır özü yağında çözdürülerek 10 mg/kg/gün olarak likopen ve DL gruplarına gavaj ile agız yoluyla uygulandı. 28 günlük deneme süresinin sonunda anaztezi altında ratların kalplerinden serum tüplerine kan örnekleri alındı. Kan örnekleri santrüfüj edilerek serumları elde edildi. Serum örneklerinden, neopterin, CRP, MPO ve GGT aktiviteleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of lycopene treatment on serum neopterin, CRP, MPO and GGT activities of experimental diabetics rats. For this purpose, 7-8 weeks of 28 male Wistar-Albino rats weighing 250-300 g have been used. The subjects have been randomly divided into four groups as each of them consisting of seven rats; control group (C), diabetic group (D) without lycopene, diabetic group with lycopene (DL) and the group which is given only lycopene (L). In order to create the diabetes in rats in group D and DL groups 45 mg/kg single dose streptozotocin (STZ) was administered intraperitoneally (i.p). After disolving in sunflower oil 10 mg of lycopene kg/day was administered to rats in group L and DL. After the 28 days trial process, blood has drawn from the heart of animals under anesthesia. HbA1c, Neopterin, MPO, CRP and GGT activities were analysed from obtained serum samples.