Normal işiten çocuklarda kemik ve hava yolu beyinsapı işitsel uyarılmış potansiyellerinin yaşa bağlı değişimi
Age related changes in air and bone-conduction brainstem evoked response in children with normal hearing
- Tez No: 342053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
BİUP testi, saf ses odyometri testine koopere olamayan bebek ve küçük çocukların işitmelerinin değerlendirilmesinde en sık başvurulan objektif test odyolojik yöntemidir. BİUP testinin hava yolundan uygulanması işitme kaybının derecesi hakkında öngörü sağladığı gibi kemik yolundan da uygulanması işitme kaybının tipini belirlemede önemli bilgi verebilir. Genelde işitsel duyarlılığın belirlenmesi amacıyla V. dalga eşiğinin saptanması için uygulanan hava ve kemik yolu BİUP testinde elde edilen bir diğer önemli veri V. dalga latansıdır. V. dalga latansında etkili faktörlerden biri yaştır. Latans anomalilerinin saptanabilmesi için yaşın dalga latansları üzerindeki etkisinin öngörülmesine ve bunun için de çocukluk döneminde çeşitli yaş dönemlerinde normal işitenlere ait normal verilerin belirlenmesine gereksinim duyulmaktadır. Bu araştırmanın amacı BİUP V. dalga latansında yaşın etkisini ortaya koymak ve yaşa bağlı değişimi içeren normal veriyi oluşturmaktır. Araştırmada çocukluk dönemine ait çeşitli yaş dönemlerinde yer alan 51 bireye BİUP testi uygulanarak, bireylerin 76 kulağı hava yoluyla, 65 kulağı kemik yoluyla değerlendirildi. Yaş gruplarında elde edilen verinin normal dağılıma uyup uymadığını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi, yaş grupları arasında hava yolu ve kemik yolu V. dalga latansları değerlendirmek için bağımsız gruplarda non-parametrik Mann-Whitney U testi, her yaş grubunda hava yolu ve kemik yolu V. dalga latans değerleri eş şiddetlerde non-parametrik Speerman korelasyonu ile değerlendirildi. Korelasyonu desteklemek için, doğrusal regresyon grafik ile gösterildi. Bu araştırmanın sonucunda hava ve kemik yolu V. dalga latanslarının yaş grupları arasında 12.
Özet (Çeviri)
Auditory Brainstem Response (ABR) test is the most common method of objective audiological test for hearing assessment of patients who are unable to cooperate pure tone audiometry testing. The implementation ABR through the air conduction provides information about the degree of hearing loss while application through bone conduction may provide additional information to determine the type of hearing loss. In order to measure sensitivity of hearing there are two options of sound delivery systems. Either bone or air stimulus delivery systems, wave V threshold estimation is used to measure hearing sensitivity. One of the important factors related to wave V latency is the age effect. To detect latency anomalies the prediction of the age effect on the wave V latencies has to be determined. Therefore, testing young children at various age groups with normal hearing are needed to establish the normative data. The purpose of this study is to establish age effect in ABR wave V latency and to establish age-related normative data. In our study, ABR test was performed on group of 51 children at various ages. Seventy six measurement were performed through the air conduction, while sixty five measurements were performed through bone conduction testing. Kolmogorov-Smirnov test was used to determine the data obtained from age groups providing a normal distribution or not. Independent non-parametric Mann-Whitney U test was used to compare wave V latencies of air and bone conduction systems between age groups. In all age groups, air and bone conduction wave V latency values in equivalent intensities were evaluated using non-parametric Speerman correlation test. In order to cross-check the results, not only cross-correlation but linear regression analysis was also performed.