Pulmoner embolide ve eşlik eden romatoloj?k hastalıklarda MPV değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 342055
  2. Yazar: AYHAN TABUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Pulmoner emboli (PE), dünyanın her yerinde önemli sağlık problemi olarak gösterilmektedir. Pulmoner emboli ye neden olan birçok predispoze durum bilinmektedir. P.E için kazanılmı? ve genetik risk faktörleri mevcuttur, bununla birlikte hastaların %30?unda neden saptanamamaktadır. Son yıllarda yapılan ara?tırmalarda bilinen risk faktörlerinin yanı sıra yeni risk faktörleri de ara?tırılmaktadır. Bu tez çalı?masında, PE tanısı almı? hastalar da mid platelet volümün değeri ve romatolojik hastalıklarla birlikteliği durumunda mevcut ili?kiyi ara?tırmayı amaçladık. Hastane veri tabanında tarama yapıldı. Ocak 2008 ve Temmuz 2012 tarihleri arasında fakültemiz hastanesinde PE tanısı almı? hastalar saptanarak retrospektif olarak ara?tırıldı. PE tanılı 64 hasta çalı?maya alındı. PE tanısı almı? hastalar arasında Romatolojik hastalık tanısı almı? olanlar ve MPV değerleri ortalamaları saptandı.Pulmoner Emboi tanılı hastalar, romatolojik hastalık sahibi PE tanılı hastalar ile MPV değerleri kar?ıla?tırıldı. p>0.05 olduğu için sonuçlar anlamsız bulundu.
Özet (Çeviri)
Pulmonary Embolism (PE) is shown as an important health problem all over the world. A lot of predispose cases are known, which cause to pulmonary embolism. There are so many acquired and genetic risk factors for PE. However, in %30 of patients the cause aren?t determined. New risk factors have also been investigated as well as the known risk factors in resent years research. In this research, we aimed to investigate the value of MPV in patients who are diagnosed with PE and its relationship with RD in the case of combining with it. The hospital database was searched. Patients with a diagnosis of PE were determined and retrospectively investigated in our faculty hospital between January 2008 and July 2012.The 64 patients, who were diagnosed with PE were included in the study. Among the patients with PE and who are diagnosed with the RD and whose values of MPV were determined.PE patiends and Rheumatologic patients who are diagnosed with PE and whose values of MPV were compared. The results weren?t significant because of p>0.05.