Rezin coating materyaline uygulanan farklı yüzey işlemlerinin rezin siman-rezin coating arasındaki bağlanma dayanımı üzerine olan etkisinin in vitro incelenmesi
Effect of surface treatments on bonding between resin coating and resin cement
  1. Tez No: 342056
  2. Yazar: ELİF TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada rezin coating materyali üzerine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin rezin coating - rezin siman arasındaki bağlanma dayanımı üzerine olan etkisinin in vitro incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada; çekilmiş, sürmüş, çürüksüz, apeksifikasyonu tamamlanmış 40 adet üçüncü büyük azı dişi kullanıldı. Dişlerin oklüzal minesi 100 grit silikon karbit (SiC) zımpara ile kaldırıldı ve orta dentin yüzeyindeki smear tabakası (kalan dentin kalınlığı 2-3 mm) 600 grit SiC ile standardize edildi. Bütün örneklerin dentin yüzeyine çok basamaklı total etch adeziv sistem (Syntac Primer, Syntac Adhesive, Heliobond; Ivoclar Vivadent) ve akışkan kompozit (Tetric EvoFlow; Ivoclar Vivadent) ile rezin coating yapıldı. Hazırlanan örnekler 1 hafta geçici restorasyon (Systemp.Inlay; Ivoclar Vivadent) ile 37 ?C'de distile su içerisinde bekletildikten sonra rastgele olarak rezin coating materyali üzerine uygulanacak olan yüzey işlemlerine göre (asit + silan + bonding; frez + silan + bonding; frez + bonding; silika kaplama + silan + bonding; silika kaplama + bonding) 5 gruba ayrıldı (n=8).5 mm kalınlığında 7 mm çapında hazırlanan indirekt restorasyonlar (SR Adoro;Ivoclar Vivadent) dual cure rezin siman (Variolink II; Ivoclar Vivadent) ile farklı yüzey işlemleri uygulanan coating materyaline simante edildi. Örnekler 37°C distile suda 24 saat bekletildikten sonra, bağlanma yüzeyine dik olacak şeklinde önce mezio-distal, daha sonra da vestibülo-lingual yönde kesildi ve 1x1 mm boyutunda dentin-kompozit çubukları hazırlandı. Çubukların pulpa üzerinde kalan dentin miktarı 2-3 mm arasında olanları seçildi ve universal test cihazına (Instron 3345, ABD) adapte edilen Bencor Multi T Testing Device'a bağlanarak 1mm/dak ile kopana kadar çekme kuvveti uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of different surface treatments on resin coating material on bonding between resin coating and resin cement.Occlusal enamel of 40 extracted noncarious human third molars were removed using 100 grit SiC paper and smear layer on the mid-coronal dentin was standardized using 600 grit SiC. Resin coating on mid-coronal dentin was performed with a multi step etch&rinse adhesive system (Syntac Primer, Syntac Adhesive, Heliobond; Ivoclar Vivadent) and a flowable resin composite (Tetric EvoFlow, Ivoclar Vivadent). All resin coated specimens were temporized with a temporary filling material (Systemp.Inlay, Ivoclar Vivadent) and kept in distilled water for 7 days at 37?C. Then, the specimens were randomly divided into 5 groups according to the surface treatments (etching+silan+bonding, bur+silan+bonding, bur+bonding, silica coating+silan+bonding, silica coating+bonding) applied on resin coating material (n=8).Indirect restorations (SR Adoro, Ivoclar Vivadent) 5 mm in thickness and 8 mm in diameter were luted with a dual cure resin cement (Variolink II, Ivoclar Vivadent) according to the manufacturer's instructions. After storage in distilled water for 24 hours at 37?C, each specimen was sectioned first mesiodistally into serial slabs, then vestibulolingually using the low speed diamond saw under water lubrication in order to obtain 1x1 mm composite-dentin sticks. Microtensile bond strengths were determined from that specimens which remaining dentin thickness were 2 and 3 mm. Microtensile bond strength (MPa) was evaluated using Bencor Multi Testing device attached to a universal testing machine (Instron 3345, USA).