NK-17/NK-1 ile IL-17/IFN-Gama miktar ve oranlarının diyabet süreciyle ilişkisinin araştırılması
Investigation of relationship of NK-17/NK-1 and IL-17/IFN-Gamma numbers and ratios with diabetes process
- Tez No: 342077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diabetes mellitus (DM), pankreas beta hücre hasarı ve insülin direncine yol açan çeşitli patogenetik mekanizmalara bağlı metabolik bir hastalıktır. NK ve NKT hücrelerinin diyabet patogenezinde önemli rol oynadığı ve hastalık sürecine bağlı olarak oranlarının değişebildiği, pankreas adacık beta hücrelerine immün saldırıda rolleri olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda, tip 1 DM (n:10) ve tip 2 DM (n:10) hastaları ile sağlıklı kontrollerin (n:10) periferik kanlarından saflaştırılmış periferik kan mononükleer hücreler (PKMH), uyarımsız ve IL-2 uyarımlı koşullarda 24 saat kültüre edilerek CD3-CD56+ NK, CD3-CD56+CCR4+ (NK17/NK1) ve CD3+CD56+ NKT hücre yüzey molekül ekspresyonları ile IFN-g ve IL-17 içerikleri akım sitometrik olarak incelenmiştir. Hasta grupları ve sağlıklı kontroller karşılaştırıldığında, tip-1 DM hastalarında uyarımsız koşullardaki CD3-CD56+ NK hücrelerinin IFN-g içeriği ve CCR4 ekspresyonlarının hem tip-2 DM?li hastalara hem de sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. CD3+CD56+ NKT hücrelerinin CCR4 ekspresyonları, IFN-g ve IL-17 içerikleri tip 1 DM?li grupta sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek iken; IL-2 uyarımlı koşullarda, IFN-g salgılayan CD3+CD56+ NKT hücreleri, tip 1 DM?lilerde tip-2 DM ve sağlıklı kontrollere göre anlamlılık sınırında bulunmuştur. IL-17 üreten CD3+CD56+ NKT hücreleri tip 1 ve tip 2 DM?lilerde sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. IL-2 uyarımı tip 1 ve tip 2 DM?lilerde anlamlı etki göstermemiş, ancak sağlıklı bireylerde CD3-CD56+ NK hücreleri ile IFN-g içeriğini, ayrıca CD3+CD56+ NKT hücrelerinin oranını anlamlı derecede arttırmıştır. Bu sonuçlar, NK ve NKT hücrelerinin ürettikleri IFN-g ve IL-17 sitokinleriyle CCR4 ekspresyonlarının diyabet patogenezinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease linked to pathogenic mechanisms leading to pancreatic beta cell damage and insulin resistance. NK and NKT cells are thought to have roles in diabetes pathogenesis. Their frequencies are claimed to change in relation with disease process while they are thought to be contributors of immune attack to pancreatic beta cells. In this project, patients with type-1DM, type-2DM and healthy controls were enrolled and purified PBMCs from donors were cultured for 24 hours with or without IL-2 and surface molecule expressions as well as intracytoplasmic IFN-g and IL-17 contents of CD3-CD56+NK, CD3-CD56+CCR4+(NK17/NK1) and CD3+CD56+NKT cells were evaluated by flow cytometry. Compared to type-2DM and healthy controls, un-stimulated IFN-g content of CD3-CD56+NK cells were increased in type-1DM. CCR4 levels of these cells were increased in type-1DM when compared to type-2DM and healthy controls. CCR4 expression levels as well as IFN-g and IL-17 contents of CD3+CD56+NKT cells were significantly increased in type-1DM when compared to healthy controls. In IL-2-stimulated groups, IFN-g producing CD3+CD56+NKT cells were observed to be increased in type-1DM compared to type-2DM and healthy controls. IL-17 producing CD3+CD56+NKT cells were significantly increased in type-1 and type-2DM compared to healthy controls. Stimulation with IL-2 did not have effects in type-1 and type-2DM groups while in healthy controls, CD3-CD56+NK cells and their IFN-g contents as well as frequency of CD3+CD56+NKT cells were increased significantly by IL-2 stimulation. These results suggest that NK and NKT cells and their IFN-g and IL-17 productions may have roles in diabetes pathogenesis.