Çocuklarda apendektomi sonrası erken beslenmenin iyileşmeye etkisi
Effect of early postoperative feeding on recovery in appendectomized children
  1. Tez No: 342082
  2. Yazar: SELDA RIZALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma apendektomi geçiren çocuklarda, ameliyat sonrası erken beslenmenin iyileşmedeki rolünü belirlemek amacıyla, deneysel bir çalışma olarak, Şubat 2012-Aralık 2012 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahisi kliniklerinde yapıldı. Örneklemde deney grubuna 46, kontrol grubuna 46 hasta alındı. Ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde, deney grubundaki hastalara oral berrak sıvı verilerek beslenme başlatıldı, bulantı kusma distansiyon olmadığı takdirde 4 saat sonrasında yumuşak gıdalara, ardından katı gıdalara geçildi. Kontrol grubundaki hastalara ise rutin bakım uygulandı.Rutin bakımda hastalarda gaz çıkışı olduktan sonra ağızdan beslenme başlatılmaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların bağırsak sesleri, ilk oral sıvı ve katı gıdalara başlama süreleri, ilk gaz gaita çıkarma süreleri izlendi; susuzluk, açlık, bulantı ve ağrı düzeyleri belli aralıklarla GKÖ kullanılarak değerlendirildi. Veriler sayı, ortalama, yüzdelik, ki-kare, Two sample t-test ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effect of early postoperative feeding on recovery after apendectomy in children., This study was undertaken as a multicenter study in the pediatric surgerical departments of Ondokuz Mayıs University, medical faculty, and Maternity And Children?s Hospital in Samsun between February and December of 2012. The patients were randomly assigned into two groups each containing 46 childrens. Patients in the study group received clear liquid regimen within the first 24 hours after surgery. If nausea, vomitting or abdominal distension were not observed, diet was increased to semisolid regimen. When it is tolerated well, solid regimen was started. On the other hand, patients in the control group had routine care in which oral intake was initiated after evacuation of flatus postoperatively begin time of bowel sounds, liquid and solid food intake and evacuation of first flatus were recorded. Postoperative defecation, thirst, hunger, nausea and pain levels were evaluated at regular intervals using the VAS. Data were obtained as number, mean, percentage and statistically analysed with chi-square and two sample t-test.